Syndrom toxického šoku
Pokud se alespoň trochu zajímáte o komfort během svých “jahodových” dnů, pak jste určitě někdy narazila na nejrůznější články a diskuze, které se týkaly dámské hygieny.
Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit dva zásadní aspekty, které mě přinutily věnovat konkrétně menstruačnímu kalíšku více pozornosti. Do této doby jsem byla spokojenou “zákaznicí” velkých firem, které svou filozofii tlačí do hlav žen prostřednictvím reklam v televizi. Tím prvním byl článek, který sdílela má známá na sociální síti. Tato řekněme studie se věnovala standardní výrobě hygienických pomůcek (vložek a tamponů) včetně dětských plen. Už jen samotný úvod mě ujistil, že jsem se dobrovolně zařadila mezi skupinu žen, které si vybírají vložky nebo tampony podle velikosti, počtu kapek na obalu a vůně, ale nevěnují pozornost tomu, z čeho jsou vyrobené. Proč taky, co není na obalu, to nás netrápí. Jenže když jsem se začetla dále, zjistila jsem, že sama sebe vystavuji nebezpečí a už několik let jsem přesvědčená, že prostě neexistuje jiné řešení.
Je krásné, že vás vložka ochrání před protečením i hlavou vzhůru a že tampon doporučuje i gynekoložka, ale slyšeli jste o poměrně vzácném syndromu toxického šoku (TSS – Toxic Shock Syndrome)? Informace o něm jsou součástí každého balení tamponů, téměř nikde (pokud nebudete pátrat) se ale nedozvíte, že příčinou šoku může např. mykotické, bakteriální nebo virové onemocnění. Organismy, které jsou průvodci takových onemocnění, na tamponu ulpí a ten pak díky vlhkému a citlivému prostředí spustí zánět, který který může vést v nejhorším případě i ke smrti. Ze zcela laického pohledu jsem si hned uvědomila, že jako osoba trpící na časté vaginální nemoci jsem ideální adept na TSS. A četla jsem dále… Jedna americká modelka, která měla našlápnuto na slušnou kariéru, během svých dnů použila tampón a následně prodělala srdeční záchvat a infekci, kterou vyvolaly právě stafylokoky. Infekce přerostla do gangrény, díky které tato mladá dívka přišla o pravou končetinu.
A dostáváme se dále, víte, proč jsou vložky tak sněhobílé? A co způsobuje pocit, že vás po koupání v bazénu pálí oči? Ano, může za to chlór, který se mimo jiné používá také na bělení tampónů, vložek, plenek a dalších hygienických potřeb. Právě díky chlóru vzniká vedlejší produkt dioxin, který se uvolňuje do prostředí pochvy a také dělohy. Tato známá karcinogenní látka zvyšuje riziko rakoviny a vede i k hormonální nerovnováze, neplodnosti, spontánním potratům apod. A to byl druhý důvod, plánovala jsem totiž v nejbližší době zrovna otěhotnět.
Pokud jste dočetly až sem, zřejmě máte v plánu se dozvědět více o tom, zda je menstruační kalíšek opravdu tak bezpečný, že při jeho používání nehrozí žádná výše uvedená rizika.
V čem se menstruační kalíšek liší?
To první a nejzásadnější je, že kalíšek je vyroben z lékařského silikonu, ten můžete znát například díky erotickým pomůckám, které by se bez něj již dnes neobešly. Tento silikon je hypoalergenní a za jeho více než padesátiletou historii není znám jediný případ syndromu toxického šoku.
Díky hladkému materiálu nezpůsobuje žádné záněty, nevysušuje sliznice a žádným způsobem nemá vliv na vnitřní vaginální prostředí. Kromě příznivého vlivu na zdraví je také ekologický, protože při jeho používání nevzniká žádný odpad, a ekonomický, protože kromě prvotních nákladů na jeho pořízení, nemusíte dalších zhruba 10 let utratit za hygienické potřeby během vašich dnů ani korunu.
Ano, vidíte dobře, kalíšek vydrží celých 10 let. Předpokládá se, že pokud ho budete používat přesně tak, jak se doporučuje, bude vám sloužit dlouho a spolehlivě i v případě, že aktivně sportujete.
A nakonec to, co je jasné na první pohled, kalíšek se samozřejmě liší svým tvarem i způsobem používání.
Zkušenost s menstruačním kalíškem
A protože tady nejsme na přednášce a odborné informace se dají najít prakticky všude, budu se věnovat spíše osobní zkušenosti. Přestože jsem byla na začátku plná obav, a když jsem ho poprvé držela v ruce, měla jsem oči navrch hlavy, zanedlouho jsem zjistila, že moje nedůvěra byla úplně zbytečná.
Záměrně neuvádím značku kalíšku, na trhu je jich nepřeberný počet, a pokud nebudete lpět na barevném provedení, doporučuji si pročíst spíše zkušenosti ostatních žen nebo si promluvit s někým ve vašem okolí. Já jsem na doporučení zvolila český výrobek, který se dodává ve dvou velikostech. Velikost menší, kterou jsem zvolila já, je určená zejména ženám před porodem do 25 let. Můj věk se sice blíží 30 rokům, ale využila jsem předchozí zkušenost s tampony o velikosti mini.
Kalíšek dorazil v krabičce, která obsahovala také textilní sáček na jeho uchovávání a podrobný návod, vše v příjemně laděném designu. Pokud jde o velikost, v mé dlani působil docela mohutně, jinak má dle údajů od výrobce vnější průměr 36 mm, délku 55 mm, délku stopky 10 mm a objem 21,2 ml. Na první pohled i osahání působil kalíšek velice příjemně, jeho hladký povrch “narušují” pouze otvory pro uvolnění podtlaku v horní části a vyvýšené prstence nad centimetr dlouhou stopkou pro snadnější manipulaci při vyjímání. Na kalíšku nenajdete žádné rysky pro měření objemu menstruační krve, a já to popravdě nepovažuji za důležitou součást.
Málokdy jsem se těšila na menstruaci jako před prvním vyzkoušením kalíšku, byla jsem zvědavá, jaké to bude. Zda ho budu cítit, zda ho dokážu vůbec zavést do správné polohy, zda s ním budu moct normálně fungovat, aniž bych měla strach, že mé okolí ví, jakými dny svého cyklu právě procházím. Je třeba říci, že kalíšek právě díky materiálu nešíří do okolí žádný nepříjemný zápach, byť jste o něm vždycky věděla jen vy, ten pocit, je prostě nepříjemný za všech okolností. Moje obava se týkala i toho, zda s ním budu moct normálně navštěvovat toaletu. Při použití tamponu se prostě nevyhnete tomu, že si šňůrku počůráte. Také jsem neměla představu o tom, jak hluboko je třeba ho zavést, předběžně jsem však viděla nějaké obrázky, které mě překvapily.
Den nultý
Příchod menstruace signalizovalo v mém případě slabé špinění. Neměla jsem nikdy žádné větší bolesti a nebrala jsem antikoncepci. Dobrodružství mohlo začít.
Znovu jsem si přečetla návod na použití, ten říkal, že před prvním a pak před každým dalším cyklem je dobré kalíšek vyvařit. Přiznám se, tohle jsem trochu podcenila, a tak jsem použila malý hrnec, ale později jsem zakoupila malý sterilizační kelímek (dá se sehnat pod názvem infuser box), který lze použít přímo v mikrovlnné troubě a následně kromě samotné sterilizace také k uchování po zbytek cyklu. Pod hladinou vroucí vody jsem se snažila ho udržet asi 3 minuty (doporučuje se 2 až 5 minut) a pak jsem ho vytáhla. Kalíšek byl prakticky hned suchý, a tak jsem ho uložila zpět do sáčku.
Nedalo mi to, kalíšek jsem ještě jednou vyjmula a odstřihla jsem stopku asi do poloviny, bylo mi jasné, že centimetr bude hodně dlouhý, ale klidně si troufejte stříhat až po první zkoušce.
Den první (v pohodlí domova)
Kalíšek dokáže zachytit jakékoliv množství krve, a tak přišla v 7:50 jeho premiéra. Kalíšek jsem omyla v teplé vodě a bez použití lubrikantu jsem ho složila do vhodného tvaru. Způsoby jsou nejméně tři, já jsem zvolila napoprvé v podstatě ten nejjednodušší, kdy se uchopí kalíšek stopkou dolů, stlačí se k sobě a složí do tvaru U.
Až dosud to nebylo nic těžkého, přišel však okamžik vložení. Složený kalíšek jsem držela mezi palcem a ostatními prsty co nejníže to šlo a pomocí druhé ruky jsem kalíšek zavedla (popravdě pustila jsem ho ve chvíli, kdy se mi zdálo, že je ztracen). Nyní by měl být kalíšek automaticky rozevřen a měl by přiléhat k poševním stěnám. Pokud si nejste jisté, objeďte prstem kolem bočních stěn kalíšku či uchopte spodek kalíšku (ne stopku) a otáčejte jím nebo (pro ty trénované) sevřete menstruační kalíšek poševními svaly. Díky podtlaku nebylo v tomto okamžiku již možné kalíšek snadno vytáhnout, a tak jsem poznala, že je zaveden správně.
V 9:30 přišla první kontrola a proběhla na jedničku. V 10:30 jsem si došla na WC a taktéž bez problému.
V 15:00 jsem se rozhodla provést vyprázdnění a znovu zavést, od ranního zavedení uběhlo zhruba 7 hodin. První pokus o vyjmutí nebyl úplně “nejčistší”, ale to se dalo čekat. Kalíšek jsem vypláchla teplou vodou a očistila a zasunula zpátky stejným způsobem.
Při dalších návštěvách toalety jsem již byla klidná. Asi ve 21:00 jsem kalíšek při sprše znovu vyprázdnila a zavedla na noc.
Závěr z prvního dne: Když jsem viděla, co vlastně ulpělo v samotném kalíšku, představila jsem si, jak se stejná tekutina (tedy směs krve a hlenu) vcucává do vložky či tamponu, které se několik hodin dotýkají mých orgánů zevnitř i zvenčí. Po celém dni, kdy jsem měla kalíšek zaveden, jsem nepocítila ani jednou pocit nějakého diskomfortu.
Den druhý (v práci)
Kalíšek byl přes noc zaveden zhruba 10 hodin.
Pro tento den jsem se rozhodla vyzkoušet druhý způsob zavedení. Kalíšek se v tomto případě ohne do tvaru květiny či ulity. Spočívá to v tom, že prstem zatlačíte stěnu do středu kalíšku. Pročítala jsem diskuze, tuto metodu ocenily právě ty ženy, které mají užší poševní vchod. Toto musím jedině potvrdit, kalíšek se mi takto vsouval daleko snadněji a hned jsem si byla také jistá, že se rozvinul a přilnul.
Zavedla jsem kolem 6:45 a přede mnou byl pracovní den dlouhý zhruba 10 hodin, kdy mě čekala sedavá práce, návštěva toalety bez soukromí (tedy téměř bez možnosti vymýt kalíšek) a také cesta MHD. Výměna byla naplánována na cca 17:15 (očekávána slabší menstruace). V práci jsem ho párkrát preventivně jen zlehka zkontrolovala a pro jistotu si vzala slipovou vložku, kdyby náhodou. Žádná náhoda (nehoda) se nekonala a já jsem si jen potvrdila, že výše uvedený sklad je ideální pro mé tělo.
Výměna opravdu proběhla v 17:15 a nebyla to žádná sranda. Doporučuji provádět tyhle věci opravdu v klidu, zbytečně u toho nespěchat, protože ve výsledku nad vyjmutím strávíte mnohem více času, než kdybyste se uvolnily a kalíšek vyjmuly. Já jsem spěchala a čím déle to trvalo, tím více jsem upadala do paniky, že je něco špatně. Sebrala jsem se, napočítala do deseti a pak jsem si znovu dřepla a sevřela veškeré svaly, o kterých ani nevíte, že je máte. Je to pocit podobný tomu, když jdete na záchod, prostě zatlačíte a kalíšek jakoby popojede dolů. Hned jsem ho mohla zachytit a bez problému vyjmout. Ufff. Výměna pak proběhla ještě večer ve sprše před spaním už bez zbytečného stresu.
Závěr z druhého dne: Potvrdila jsem si, že pokud je kalíšek správně zaveden a stopka má správnou délku, cítíte se v pohodlí celý den, i když ho musíte strávit za kancelářským stolem. A za další, při vyjímání nikdy nespěchat.
Den třetí (v práci)
V podstatě stejný průběh, jako v rámci druhého dne. Zavedla jsem kolem 6:45, z práce jsem přišla kolem 17:15 a provedla vymytí. Jediný rozdíl oproti druhému dni byl, že jsem již vynechala “jištění”.
Závěr třetího dne: Dnes jsem se cítila jak profík, kdy jsem už věděla, jak ho zavést, jak si být jistá, že vše funguje, jak má, a jak ho vyjmout 🙂
Den čtvrtý (mimo domov)
Zavedla jsem kolem 7:00 a musela jsem vyjet mimo domov, což v praxi znamenalo asi 12 hodin bez možnosti vyjmutí kalíšku.
V rámci tohoto dne jsem zjistila, že je opravdu důležité najít ten správný způsob zavedení, protože pak máte po celou dobu nošení pocit lehkosti (poprvé jsem snad nevěděla, že mám menstruaci), čistoty a pohodlí. Na kalíšek se v takovém případě můžete opravdu spolehnout. A to je přesně to, co od něj očekáváte.
Den pátý (doma)
Po ranní kontrole a vymývání bylo jasné, že poputuje kalíšek již do svého měkoučkého sáčku.
Závěr
V průběhu užívání můžete klidně chodit bez spodního prádla, na rozdíl od vložky, kterou si bez kalhotek samozřejmě nevezmete, a na rozdíl od tamponu, jehož šňůrka vás bude strašit po celou dobu používání. Setkala jsem se s názorem dívky, která se nebála ani orálního sexu, ale zas tak neviditelný podle mě kalíšek není. Takže tuto zkušenost nemohu (a ani nechci) potvrdit.
Možná vás ale zajímá, jaký je první sex po použití kalíšku. Byť to tak úplně nesouvisí a nemělo by mít žádný vliv na váš sexuální život, já osobně jsem byla zvědavá. Přeci jen kalíšek drží poševní stěnu, dalo by se říct, v určitém a permanentním napětí. A můj závěr? Je to v hlavě 🙂 Poševní stěna je sice od přírody pružná, nicméně vliv na ní má samozřejmě sexuální život jako takový a také případný počet porodů, které žena prodělá. Ptáte se, zda jde pružnost či pevnost pochvy vědomě ovlivnit? Pokud bych citovala slova odborníka, pak je pochva vlastně jen taková trubka, kterou nelze žádným způsobem posilovat, jelikož v ní chybí to zásadní, a to je příčně pruhované svalstvo. Důležité je ale vědět, a vždy mi to připomínala moje lektorka jógy, že lze posilovat svalstvo pánevního dna, které obklopuje poševní vchod.
Nicméně, celý tenhle článek jsem se rozhodla napsat (a jistě jsem nebyla na světě jediná), protože je třeba se dělit o zkušenosti. Menstruační kalíšek doporučuji každé ženě, bez ohledu na to, kolik je jí let nebo kolik má dětí, ať už používá vložky nebo raději tampony… Určitě doporučuji zkusit všem ženám, které mají v průběhu svého cyklu “divné” pocity, ať už se to týká nějakých zánětů či samotného průběhu menstruace. Používání kalíšku vás naučí lépe vnímat vaše vlastní tělo a zároveň se vyvarovat stresu. Netvrdím, že měla moje menstruace vždy nějaký dramatický průběh, spíš naopak, ale tak nebo tak jsem se prostě necítila příjemně. A po pár dnech s kalíškem jsem si ničeho takového nevšimla.
Zdroje informací a obrázků: Ecoista, People, Gaia Cup, Salon, Medicin, Kalíšek, Ekoobchod, Luno, Hajany, Menstruační kalíšek, GynCup, Můj kalíšek, Bunnie’s Choice, Trendy Baby
Já jsem si asi pořídila špatnou velikost, protože mi jednak protéká – nedoléhá na stěny, ale zase je zároveň nepohodlný…. vybírala jsem dle toho doporučení a po pravdě nevím, co teď, protože většina žen se shoduje na tom, že je to bezva – pro mě ale zklamání. :/
Milá Karlo, v tomto případě asi nelze doporučit nic jiného, než vyzkoušet jinou značku či velikost 😉