Recenze a tipy Rodiče V kuchyni Zdraví

Mýdlové ořechy, zázrak nebo podvod?

Už je to nějakou dobu, co jsme se doma rozhodli být trochu míň línější a směřovat naše konání trochu více ekologickým směrem. Třídění odpadu nemusím určitě zmiňovat, protože předpokládám, že to dneska už dělá doma každý.

Moc nás bavila Bezodpadová výzva od Czech Zero Waste, ale díky ní jsme přišli teprve na to, jak velké máme v tomto směru rezervy. Třeba jsem se odmítla smířit s tím, že budu (znovu) smrkat do látkového kapesníčku. Nebo si čistit zuby jen dřevěným kartáčkem. Případně organizovat úklidový den v našem okolí. Nebo třeba že je naprosto nemožné schraňovat doma bioodpad, když není v okolí jediná možnost, kam ho vyhazovat (v činžovním domě se tyto věci komunikují a prosazují velice špatně). Prostě jsou věci, přes které se nedostanu. Ale je toho spousta, co nám problém nedělá a dělat nebude. Třeba používat ekologickou drogerii

Je to hrozně lákavé pořizovat všechny ty „vyčistíavyperezavás“ přípravky plné zářivě zbarvených a voňavých tekutin. A sama za sebe přiznávám, že je opravdu jednoduché se spoléhat na to, že se něco stane samo. A hlavně, čistící a prací prostředky jsou pořád někde ve slevách!

Tak třeba ty kouzelné kapsle na praní, krásně to voní, pere to tak normálně. Ale četli jste si někdy, co se stane, pokud by se vám to dostalo na kůži? Nebo do očí? Objevují se tam slova jako „poškozuje“, „dráždí“, „škodlivý“ a hlavně „Uchovávejte mimo dosah dětí“.  Jar si taky nemůžete vlívat do očí, ale zas účinně odstraní veškerou mastnotu, aniž by vám to rozežralo ruce. A když budete mít štěstí, najdete univerzální desinfekční prostředek na všechny plochy, aniž by obsahoval chlor, ale zas se nedoporučuje jej moc vdechovat, což je při úklidu celého bytu naprosto nemožné.

Takže to zkrátíme, že? Představte si, že můžete tyhle všechny mycí a čistící účinky mít, aniž byste se museli bát o svojí bezpečnost. Jasně, všechna drogerie by měla být mimo dosah dětí, ale co se jim tak může stát horšího, než že jim půjde pěna od pusy 🙂 Víte, jak to myslím, že ano? 

Mýdlové ořechy

Protože ekologie je opravdu složitá věda, je třeba být i v tomto směru obezřetní a neskočit na špek jen tak něčemu. Proto jsem kontaktovala přímo výrobce přípravků, o kterých bych vám následně chtěla povědět, abych se ujistila, že podporujeme správnou firmu. Shrnutí důležitých informací k mýdlových ořechům poskytla Zuzka z Tierra Verde.

Stromy plodící tyto ořechy rostou v indických lesích divoce, pro jejich pěstování nevznikají plantáže, jako je tomu například u palmového oleje. Ořechy sklízejí místní ženy, pro které je tato práce zdrojem příjmů i nezávislosti. Naše dodavatele jsme v Indii několikrát navštívili a jsme s nimi v pravidelném kontaktu. Jak probíhá sklizeň a zpracování mýdlových ořechů, se můžete podívat zde v tomto videu.

Ořechy dopravujeme do Evropy lodí, dále je zpracováváme v České republice.

To, že mýdlové ořechy neperou, je velmi zkreslená a dokonce poněkud úsměvná představa. Tvorba pěny u pracích i mycích prostředků je výsledkem působení jejich mýdlové složky. Mýdlové ořechy skutečně pění velmi dobře a stejně tak i perou, pokud dodržíte postup doporučený pro ekologické/šetrné praní. Jsou oblíbené právě pro tuto svoji vlastnost, a to zejména maminkami malých dětí, alergiky a všemi s citlivou pokožkou. Samotné mýdlové ořechy můžete použít i opakovaně – po praní se můžete podívat, zda je ještě uvnitř slupky vrstva saponinů. Ty se postupně vymývají až jsou skořápky velmi tenké. Poté je čas je vhodit do kompostu.

Zuzka také zmínila fakt, že pro někoho může být přechod z konvenčních prášků na šetrnější varianty těžší a musí si zvykat na jiný proces při praní. Jako příklad uvádí fakt, že některé prádlo je opravdu lepší dopředu namočit, skvrny potřít žlučovým mýdlem, pro lepší praní v tvrdé vodě přidat změkčovač a místo aviváže máchadlo. Je zkrátka třeba provést více kroků, než je vhození špinavého prádla a jednoho zázračného prostředku do pračky.

Chcete vědět, co jsme pořídili a jak jsme spokojeni?

Praní

Prací gel obsahuje proslavené mýdlové ořechy, které své jméno získaly díky saponinům, tedy látkám, které umí vytvořit čistící/prací pěnu. Najdete v něm ale i sodu a kuchyňskou sůl. Pokud příliš nedůvěřujete aviváži, vyzkoušejte spíše máchadlo, které neobsahuje látky, které obvykle způsobují alergie.

Na praní bílého prádla se hodí klasický prací prášek. Samotný výrobce doporučuje kombinovat s prací sodou obohacenou o kyslík, která bělí, odstraňuje skvrny a desinfikuje. Právě Puer také nahradí agresivní prostředky na čištění odtoků, z čímž v domácnosti s dlouhými vlasy bojujeme dosti často. „Krtek“ byl na našem nákupním seznamu hodně často.

mýdlové ořechy

Když jsem poprvé prala s mýdlovými ořechy, jednalo se o prací kouli, která jimi byla naplněná. A výsledek byl nevalný. Když jsem pak zkoumala obsah takové koule, zjistila jsem, že většina ořechů byla v celku. To byl podle mého úsudku právě důvod, pro který nebylo prádlo vyprané. Běžně se totiž pere ve slupkách, odkud se uvolňuje již zmiňovaný saponin.

Praní v gelu bylo o dost pohodlnější, i když mě v počátku odrazovala jeho barva – ořechová. Ale do praní jsem přidala aviváž s levandulovou vůní. Prádlo je vyprané úplně stejně, jako když jsem používala zázračné kapsle. Jen ani díky přidané aviváži neoplývá takovou vůní a je spíše neutrální.

Když peru, peru na barvy – tmavá, červená a bílá. Takže nedokážu úplně posoudit, jak moc velký vliv má používání mýdlových ořechů na zachovávání barvy. Je ale jasné, že se nebude konat žádné obnovování barvy, protože gel neobsahuje žádná barviva ani zjasňující  látky. A taky neperu moc často na 60 a více stupňů.

Mytí nádobí

Nesnáším mytí nádobí, je to třetí nejméně oblíbená činnosti po žehlení prádla a úklidu koupelny. Musím se také svěřit, že jsem vyzkoušela pratelnou houbičku na nádobí a skočila jsem tím na špek recenzi, která bohužel nemohla být pravdivá. Tedy pokud tu houbičku slečna neprala po každém mytí. No nic. Tenhle gel na nádobí  sice není úplně nejpřírodnější, ale bohužel pokud chcete zachovat jeho mycí vlastnosti, jsou některé jeho složky nezbytné. Karmu si můžete trochu napravit používáním dřevěného kartáče místo toho plastového za pár korun.

mýdlové ořechy

Nádobí už nějakou dobu nemyjeme jinak a „jar“ si chodíme doplňovat tam, kde ho stáčí. Což je super, protože původní plastový obal můžete použít znovu a znovu a znovu.  Musím se také zmínit, že v naší minidomácnosti nemáme myčku na nádobí, ale pokud byste chtěli ekodrogerii používat i tam, existuje přímo varianta gelu na nádobí do myčky.

Na mytí nádobí už sice nepoužíváme „zázračnou“ houbičku, ale snažíme se, aby i zde panovala určitá rovnováha. Takže nechybí dřevěný kartáč a houbičky (hadříky) z celulózy a bavlny. Hadříky v mé oblíbené barvě se dají sice taky prát na 60°C, ale po zkušenostech s houbičkou se přiznávám, že to nedělám a pořizuji nové, zatímco si jsem jistá, že ty původní se rozloží.

Úklid domácnosti

Kdo rád nahrazuje čistící prostředky sodou a octem, určitě si oblíbí i tenhle octový čistič. Kromě zmiňovaného octa obsahuje ještě kyselinu citronovou a rostlinný tenzid. Já ho kombinuji s čistícím práškem z mýdlových ořechů a sody, který je vhodný pro naprosto univerzální použití (čistím s ním i boty).

Doma nám nechybí ani čistící prostředek na úklid, kterým umývám všechny hladké plochy (dlaždičky i plovoucí podlahu i keramiku v koupelně). A s vodním kamenem na bateriích bojujeme pomocí citronového gelu.

mýdlové ořechy

A když se vám tato československá ekologická drogerie osvědčí a budete mít štěstí, určitě využívejte i služby stáčíren.


Informace k úvodní fotografii
Kromě ekodrogerie najdete u mě v koupelně ještě přírodní olej (tento je konkrétně z meruňkových jader, který používám na tělo i obličej. Občas ho střídám s tělovým mlékem s vůní verbeny. Když mi dojde můj nejvíc oblíbený parfém (jako nyní), používám toaletní vodu s vůní zeleného čaje, kterou mi pravidelně kupuje moje milovná babička. Místo klasických uchošťourů, máme ty bambusové s kouskem bavlny, což je kompostovatelná varianta běžných vatových tyčinek. A nesmím opomenout na menstruační kalíšek, který používám už roky a neměnila bych! 

ekodomácnost

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..