Spousta lidí má i v dospělém věku ze zubař strach nebo minimálně respekt. Abychom tomu předešli u svých dětí, je dobré první návštěvu u zubního lékaře příliš neodkládat. Stejně jako pravidelné čištění zubů. Shrnuli jsme pro vás důležitá fakt ohledně zubní hygieny nejmenších dětí.
Už v porodnici dostanete ke zdravotnímu (očkovacímu) průkazu dítěte další malý sešitek, zubní průkaz. V tom se vlastně dozvíte, že byste měli zubaře navštívit s potomkem už v jeho 12 měsících. Údajně dokonce už ve chvíli, kdy se mu začnou prořezávat první zoubky.
My jsme navštívili se Sebastiánem zubaře, když mu bylo 18 měsíců a měl už zubů plnou hubu 😀 Ale neznamená to, že bychom péči o ně do té doby zanedbali.
Už od prvního zoubku jsme začali Sebíkovi nabízet nejmenší kartáček, aby se s ním seznamoval jako s předmětem, požůžlával si ho a vůbec si tak zvykl na to, že to je běžná součást každodenní hygieny. Prvním kartáčkem byl ten od firmy Jordan, který má z jedné strany opravdu jemná vlákna a z druhé kousátko. Když měl Sebík zoubků už více, dostali jsme první kartáčky TePe a od té doby nepoužíváme pro Sebíka žádné jiné.
U prvních zoubků jsme začali používat gel Benjamínek od Nobilis Tilia, který obsahuje jen rostlinné výtažky a extrakt ze stévie. Později ho vystřídala dětská pasta od Elmexu. Ale v tomto směru, a bylo nám to potvrzeno i lékařem, není ani tak důležitá pasta (nebo obsah fluoru), nýbrž mechanické čištění. Takže pokud jste se někde dočetli, že fluor je nezbytný pro čištění dětských zubů, je to hloupost, máme ho obecně všichni dostatek a v pastě jeho zanedbatelné množství.
Před první návštěvou zubaře jsem Sebíkovi říkala v autě, že jedeme za panem doktorem a že mu bude ukazovat zoubky. V našem stomatologickém centru jsou moc milé sestřičky, takže ho uvítaly s otevřenou náručí. V čekárně jsem mu znovu opakovala, co se bude dít. Než jsme vešli do ordinace, přivítal nás pan doktor, takže Sebík, ještě než viděl všechny ty přístroje a udělátka, poznal toho, kdo se mu následně „šroural“ v ústech. Pak jsme si spolu sedli do křesla a chvíli si povídali s panem doktorem. V tomto směru je naprosto nezbytné na děti nespěchat. Nesmí poznat, že je čeká něco nepříjemného, a musí ve vás mít oporu a důvěru, že se mu nic nestane. Pak jsem ho pevně objala, sestřička podržela hlavičku a pan doktor opravdu rychle zkontroloval zoubky. Pokud děti pláčou, je to pro lékaře paradoxně lepší, protože mají u toho otevřenou pusu 😉
Co jsme se dozvěděli
- o první zoubky je důležité pečovat zejména mechanicky, zubní pasta je zpříjemnění (chuť), nikoliv nutnost
- nejprve čistíme zoubky vzadu (nejhůře přístupné) a nakonec ty přední
- používáme kartáček s co nejmenší plochou, protože jedině to nás donutí čisti důkladně
- pokud chceme používat elektrický kartáček, není to na škodu, děti si tak zvyknou např. na drnčení, což se hodí právě u zubního lékaře při používání nástrojů
- po vyčištění zoubků by neměly děti již nic jíst a pít (kromě čisté vody)
- dudlík by neměly mít děti starší 2 let z důvodu formování čelisti (předkus, křivé zuby)
- pokud už děti pijí jiný druh nápojů než je čistá voda, naučte je pít z brčka, tekutina se tak do úst dostane až za přední zuby, které trpí nejvíc
- čištění zubů bychom měli provádět dětem až do 10 let, pak už by to měly pod dohledem zvládnout samy
- jakmile dětem vyrostou stoličky, je třeba začít čistit i mezizubní prostory (třeba takovým párátkem s napnutou zubní nití nebo mezizubním kartáčkem)
- nejčastěji se dětem tvoří kazy z mouky (oblíbené žužlání rohlíků), slazených nápojů a také mateřského/umělého mléka s přirozeně vysokým obsahem sacharidů
A co je nejdůležitější: u nejmenších dětí není tak důležité, zda jste absolvovali první návštěvu zubaře podle předepsaných pravidel, ale že víte, jak o jejich zoubky pečovat.