Seznam receptů

6. měsíc

Obecné schéma

  • Snídaně: mateřské mléko nebo umělé kojenecké mléko
  • Svačina: mateřské mléko nebo umělé kojenecké mléko
  • Oběd: zeleninový příkrm
  • Svačina: mateřské mléko nebo umělé kojenecké mléko
  • Večeře: mateřské mléko nebo umělé kojenecké mléko
  • 2. večeře: mateřské mléko nebo umělé kojenecké mléko

Jablko/hruška & sladké brambory

Batáty neboli sladké brambory pocházejí z Ameriky a v kuchyni mají nezastupitelnou roli zejména díky vysokému obsahu betakarotenu, vlákniny a také železa, vitamínu A, B, C a E.

Ingredience: 2 menší sladké brambory, ½ jablka či hrušky, 2 lžíce umělého nebo mateřského mléka či vody, ½ lžíce rostlinného oleje

Postup: Brambory a jablíčka nejprve oloupeme a nakrájíme na menší kousky. Následně dáme vařit, pozor, batáty je třeba vařit asi o 5 minut déle, proto jablíčko vložíme později. Vaříme do změknutí. Následně rozmixujeme, můžeme použít vodu, ve které jsme vařili, nebo i umělé či odstříkané mateřské mléko.

Dýňové pyré

Vařená dýně dokáže pokrýt více než 200 % doporučeného denního příjmu vitamínu A, který zlepšuje zrak, brání vzniku rakoviny a prospívá zdraví kůže. Zároveň obsahuje další vitamíny jako C, D a E, vápník, hořčík, železo a proteiny.

Ingredience: 1 dýně Hokkaido, voda, ½ lžíce rostlinného oleje

Postup: Dýni rozpůlíme a zbavíme semínek (nejlépe to jde lžící). Oloupeme, nakrájíme na menší kousky, zalijeme vodou tak, aby sahala asi ½ centimetru nad a uvaříme (popř. připravíme na páře) do změknutí. Následně rozmixujeme na hladké pyré a smícháme s olejem.

Jablko & hruška

Ingredience: 4 sladká jablka, 6 menších hrušek, voda

Postup: Ovoce oloupeme a nakrájíme na menší kousky. Vaříme do změknutí asi 10 minut a poté rozmixujeme s trochou vodu, ve které jsme vařili.

Pohanková kaše

Pohanka obsahuje pohanka velké množství vitamínů, především B1 (thiamin), B2 (riboflavin), niacin, E a C a také cholin nebo rutin. Má v sobě také značné množství mědi, selenu a manganu.

Ingredience: ½ hrnku pohanky, 3 hrnky vody, ½ lžíce rostlinného oleje, ovoce (lze použít jablíčka či hrušky a klidně i 2 fíky)

Postup: Pohanku si (ideálně) přes noc namočíme a následně dobře propláchneme. V hrnci zalijeme vodou a vaříme asi 30 minut do změknutí. Následně rozmixujeme spolu s ovocem.

Dýňové rizoto

Rýže je známá významným obsahem sacharidů a vlákniny, ale také bílkovin a tuků. Obilka obsahuje asi 8–12 % . Najdeme v ní minerály a vitamíny B1, B2 a B3.

Ingredience: 1 dýně (ideálně již ve formě pyré), ½ hrnku rýže Arborio (vhodná pro rizoto), voda, ½ lžíce rostlinného oleje

Postup: Rýži uvaříme dle návodu. Následně přidáme dýňové pyré a olej.

Jáhlová kaše

Ingredience: ½ hrnku jahel, 1 hrnek vody, ½ lžíce rostlinného oleje, ovoce

Postup: Jáhly propláchneme, zalijeme čerstvou vodou a vaříme do měkka. Přebytečnou vodu slijeme, přidáme ovoce (může být čerstvé i vařené) a rozmixujeme nebo rozmačkáme. Můžeme dochutit mlékem (umělým nebo mateřským).

Mrkev s bramborem a zeleným hráškem

Ingredience: mrkev, brambor, zelený hrášek, voda

Postup: Očištěnou, omytou mrkev nakrájíme na kolečka, zalijeme vařící vodou a dusíme (můžeme vařit také na páře). Po pár minutách přidáme omyté, oloupané a nakrájené brambory na stejné kousky a omyté kuličky zeleného hrášku. Měkkou zeleninu rozmixujeme, prolisujeme nebo přepasírujeme (nebo rozmačkáme vidličkou).

Zeleninová polévka

Ingredience: brambory, mrkev a petržel, voda, rostlinný olej

Postup: Brambory, mrkev a petržel oloupeme a omyjeme. Brambory nakrájíme na kostičky a znovu propláchneme, abychom je zbavily škrobu a jídlo nelepilo. Mrkev a petržel nastrouháme na hrubším struhadle. Vše zalijeme vodou, přidáme trochu oleje a uvaříme do měkka. Oddělíme část vody a uvařenou zeleninu rozmixujeme, propasírujte nebo rozmačkáme. Polévku lze zjemnit přidáním kojeneckého nebo mateřského mléka (v takovém případě nelze mrazit).

Zelené fazolky s mrkví a brambory

Ingredience: zelené fazolky, mrkev, brambory, voda, rostlinný olej

Postup: Brambory a mrkev oloupeme a omyjeme. Brambory nakrájíme na kostičky a znovu propláchneme. Mrkev nastrouháme na hrubším struhadle. Zelené fazolky propláchneme. Zeleninu zalijeme vodou, přidáme trochu oleje a uvaříme do měkka. Uvařenou zeleninu rozmixujeme, propasírujte nebo rozmačkáme. Polévku lze zjemnit přidáním kojeneckého nebo mateřského mléka (v takovém případě nelze mrazit).

Pár rad na závěr

  • Uvedené množství je velice orientační a platí zejména v případě, že budeme chtít mrazit do zásoby.
  • V případě mražení nepřidáváme mléčnou složku, takto připravené jídlo vydrží až 3 měsíce.
  • Některé ovoce i zeleninu je třeba zbavit slupek, aby se dětem lépe trávilo.
  • Vařit můžeme ve vodě nebo na páře.
  • Až do 1 roku navíc žádné jídlo dětem nesolíme, aby se nenarušil správný vývoj ledvin.
  • V rámci zeleninových jídel můžeme přidávat také vývar z kmínu nebo fenyklu pro lepší trávení a proti plynatosti.

7. měsíc

Obecné schéma:

  • Snídaně: mateřské mléko nebo umělé kojenecké mléko
  • Svačina: ovoce (v rámci BLW nebo pyré)/mateřské mléko nebo umělé kojenecké mléko
  • Oběd: zeleninová polévka (s rýží, ovesnými vločkami, zeleninový příkrm (s masem, s vaječným žloutkem)
  • Svačina: mateřské mléko nebo umělé kojenecké mléko/ovoce (v rámci BLW nebo pyré)
  • Večeře: kaše s ovocem
  • 2. večeře: kojení nebo umělé kojenecké mléko

Špenátová polévka

Ingredience: 2 hrsti čerstvého špenátu, 1 lžíce polenty, 1 uvařený žloutek, voda, pár kapek rostlinného oleje

Postup: Špenát na pár minut povaříme, přidáme polentu a necháme vařit, dokud polenta nenabyde a nezhoustne. Polévku můžeme rozmixovat nebo rovnou přidat nadrobený žloutek a olej.

Základní zeleninový vývar

Ingredience: 1 mrkev, 1 petržel, malý kousek celeru (můžeme vynechat), kousek brambory, voda, rostlinný olej nebo máslo

Postup: Zeleninu očistíme, nakrájíme na menší kousky a uvaříme do měkka. Následně rozmixujeme a přidáme olej či máslo.

Řepa s bramborem a mrkví

Ingredience: ½ červené řepy, 1 mrkev, 1 brambora, voda, rostlinný olej

Postup: Červenou řepu uvaříme do měkka (vaříme cca 30 minut). Přidáme brambory s mrkví a dusíme dalších 15 minut. Poté přidáme olej a rozmixujeme nebo rozmačkáme vidličkou.

Květák, brambora a pórek

Ingredience: pár růžiček květáku, brabora, hrstka pórku, voda, rostlinný olej

Postup: Zeleninu povaříme, zakápneme olejem a rozmixujeme nebo rozmačkáme vidličkou.

Placičky s řepou

Ingredience: červená řepa, listový špenát, cuketa, kukuřičná krupice, žloutek, olivový olej

Postup: Vše rozmixujeme, vylijeme na pečící papír a pečeme asi 20 minut na 180 stupňů. Poté nakrájíme na proužky nebo jiné tvary, aby se dobře drželo.

Pár rad na závěr

V 7. měsíci již můžeme bez obav obměňovat a kombinovat mrkev, brambory, cuketa, dýně, špenát, brokolice, červená řepa, květák, fenykl, petržel. Zároveň se nemusíme být obilnin jako je kukuřice, rýže, pohanka či jáhly, ideálně ve formě kaší s ovocem. Lze již také vyzkoušet obilniny s lepkem (například ve formě těstovin) jako je oves, ječmen, žito i pšenice. Je také čas zkusit libové maso (nikoliv ryby) a vaječný žloutek. A samozřejmě, na svačinku ovoce, nejlépe sezónní (v létě typicky meloun). V zimě si vystačíte s jablky, hruškami, banány a avokádem, ale pokud máte možnost, využijte například borůvky či švestky. Vyhýbejte se jahodám, citrusům a dalšímu exotickému ovoci.

Zdroj informací: www.kidsfooduniverse.com, www.veganza.cz, www.albert.cz, ekozahrada.blog.cz, www.babyonline.cz, www.maminkam.cz, www.varilamysicka.cz, www.baby-prikrmy.cz