Děti Knihomol Recenze a tipy Zaujalo nás

Dětská knihovnička: Raketa, co nestojí raketu

Co je Raketa?

Raketu jsem objevila zcela náhodou, když jsem hledala něco zajímavého do knihovničky. Jak to tak ale bývá, našla jsem něco pro úplně jinou věkovou kategorii. To mi ale nezabránilo v tom, abych knihovničku trochu předzásobila. A tak k nám domů doletěla Raketa. Časopis primárně určený pro děti od 5 let, který poprvé vydalo nakladatelství Labyrint pro děti chytrých rodičů.

Kdo tvoří posádku Rakety?

Raketu mají na starosti hlavně dvě osoby, kterými jsou sympatické a velmi nápadité dámy Johana Švejdíková a Radana Litošová. Obsah vymýšlí dohromady, každá má poté na starost určité úkoly – Radana hlídá a vymýšlí texty, Johana se věnuje výtvarné stránce a konečné grafické úpravě a sazbě. Nápady a tipy přináší také Joachim Dvořák, což je samotný majitel nakladatelství.

Jak vypadá Raketa?

V Raketě nenajdete žádnou reklamu, ale hlavně autorskou tvorbu různých autorů a výtvarníků. Raketa vychází čtvrtletně, je možné ji zakoupit v některých obchodech nebo objednat si předplatné a dokonce již vydaná čísla. V časopisu najdete spoustu zábavy nejen pro děti, kterým je primárně určená. Na své si přijdou i mladší věkové kategorie nebo starší sourozenci a rodiče.

Co najdete v Raketě?

Každá Raketa je svým obsahem jedinečná a věnuje se vždy jednomu hlavnímu tématu. Časopis je pak plný her, komiksů, skládaček a vystřihovánek, receptů, úkolů, tipů na cestování a dalších zajímavostí. Každé číslo doporučuje na svém začátku zajímavé dětské knihy a taky přináší rozhovor s malým kapitánem vydání. Jednou za čas je součástí mini, což je pracovní sešítek pro mladší věkovou kategorii, a nebo třeba tetovačky.

Přinášíme přehled (zatím) 8 vydaných čísel a také videolistovačky přímo od samotných tvůrců.

Ledové číslo

První číslo vyšlo 9. 12. 2014 a na jeho podobě se podíleli Lukáš Urbánek, Nikkarin, Aneta F. Holasová, FunkFu, Johana Švejdíková a další.

Jak už název (a termín vydání) napovídá, v tomto čísle najdete zimní tématiku, takže zvířátka zachumlaná v čepicích a šálách, vystřihovánku medvědího sáňkaře a lyžaře i recept na sněhové kuličky.

Brouci & spol.

Druhé číslo spatřilo světlo světa 9. 3. 2015 a na jeho podobě se podíleli Antimultivitamin, Nikkarin, Jana Kloučková Kudrnová, Aneta F. Holasová, Lukáš Urbánek, David Böhm, Johana Švejdíková, Olga Starostová, Eva Nečasová a další.

V tomhle čísle se například dozvíte, jak vypadá mraveniště, kdo byl Franz Kafka a Gregor Samsa (moje srdce zaplesalo) a jak si udělat malou bylinkovou zahrádku.

Pod hladinou

Třetí díl vyšel 1. 6. 2015 a obsahuje komiksy od Nikkarina, Lukáše Urbánka, Ondřeje Horáka a Jirky Franty, recepty od Kitchenette, pohádku Jany Šrámkové a barevné ilustrace a kresby Anety F. Holasové, Johany Švejdíkové, VJ Koloucha a Daniely Olejníkové z Bratislavy, která je také autorkou obálky.

Dozvíte se, jak napsat a poslat dopis v láhvi z pustého ostrova, podíváte se pod hladinu moře i na pirátskou loď a nebude chybět ani lochneská příšera.

Náladové

Čtvrté číslo se zajímavým podtitulem vyšlo 21. 9. 2015 a obsahuje komiksy, úkoly a obrázky od Nikkarina, Lukáše Urbánka, Martina Dudy, Toy Box, Filipa Raifa, Anety F. Holasové, Kateřiny Kynclové, Johany Švejdíkové, Ondřeje Horáka a Jirky Franty, příběhy Milady Rezkové a Valérie Fischerové, vystřihovánku od Ireny nebo recepty od Petry Ganem z Paříže. Obálku vytvořila ukrajinská výtvarnice Nastia Sleptsova.

Čtvrtý díl se věnuje náladám a pocitům a také barvám. Přečíst si můžete i o temperamentu a jeho souvislosti s barvami a naučíte se vyrábět Benhamovy kotouče (pokus, zda je ruka rychlejší než oko).

[irp]

Vesmír

Vesmírné číslo vyšlo 7.  12. 2015 a jeho obsah pomáhali vytvářet astrofyzik Jiří Grygar, Nikkarin, Lukáš Urbánek, Aneta F. Holasové, Martina Sodomky, Johana Švejdíková, Rudolf Král a Ben Tuček, Milada Rezková a Olga Starostová, Velký třesk a Kitchenstory. Obálku vytvořil Jan Šrámek alias Kolouch.

Pětka se věnuje sluneční soustavě, hvězdám i snům. Součástí je také vystřihovánka vesmírného vozu.

Mláďata

Šestý díl ze 7. 3. 2016 spoluvytvářeli Lukáš Urbánek a Milada Rezková, Aneta F. Holasová, Nikkarin, Nikola Logosová, Kateřina Sechovcová, Radek Malý, Eliška Walsh, Mařenka Urbánková, Tereza Beránková a další. Obálku s těhotným prasátkem vytvořil Filip Raif.

Dozvíte se veledůležitou informaci, jak vzniká nový život a kdo jsou sourozenci, můžete si ušít zvířátko z osamělé rukavice, vystřihnout a složit klokana s opicí nebo vyluštit osmisměrku.

Létání

Okřídlené číslo vyšlo 1. 6. 2016 a součástí byl také mini časopis. Podíleli se na nich Lukáš Urbánek a Milada Rezková, Aneta F. Holasová, Nikkarin, Nikola Logosová, Jiří Franta, Johana Švejdíková, Antimultivitamin a Michaela Kukovičová. Obálku nakreslil Jaromír 99.

Tím nejzajímavějším v tomto číslo jsou určitě informace o létajících veverkách a rybách, návod na výrobu koláží a také možnost navrhnout obleček pro letušku.

 

Jídlo je radost

Poslední, osmé číslo vyšlo 21. 9. 2016 a lahodné vydání upekli  Lukáš Urbánek a Milada Rezková, Aneta F. Holasová, Nikkarin, Mařenka Urbánková, Johana Švejdíková, Pavel Ondruch, Václav Bícha, Daniela Olejníková, Maria Makeeva a Jakub Bachorík. Obálku nakreslila Kateřina Kynclová.

Jídlo je naše oblíbené téma, proto se nám toto vydání moc líbí. Přečíst si můžete třeba o tom, jak může vypadat hostina a a jak udělat piknik pro kamarády, co se dá vyrobit z oblíbených kukuřičných křupek, jak uvařit stavebnici ze špaget nebo si můžete zahrát hru Ulov EKO padoucha. Jako dárek jsou součástí pirátské tetovačky.

 

1 Comment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..