Předporodní příprava

Porodnice, kde jsem se rozhodla rodit: Thomayerova nemocnice, Praha 4 – Krč

Když jsem psala článek Mateřská dovolená: před narozením, ještě jsem nebyla pevně rozhodnutá, zda se zúčastním předporodního kurzu. Nakonec jsem ale předporodní přípravu nevynechala, a to ze dvou hlavních důvodů: zjistit, jak to v porodnici vlastně chodí (s ohledem na porodní plán, který jsem měla připravený) a jak to tam vypadá.

Na začátku je nutné zmínit, že každá porodnice pojímá předporodní přípravu jinak, někde se věnují pouze teorii a někde je součástí také základní nácvik dýchání u porodu. V rámci mé porodnice se jednalo o teoretickou přípravu, jejíž součástí bylo shrnutí všech používaných postupů, medikamentů a pravidel v rámci porodu + prohlídka porodnice jako takové. Samotné cvičení je pak vedeno v rámci samostatného kurzu.

Před kurzem jsem sice měla napsaný porodní plán, nicméně mi bylo jasné, že jeho podobu posléze změním, popř. ho v rámci porodu vůbec nepoužiji.

Kdy do porodnice

  1. pravidelné stahy každých 5 minut (u prvorodiček, jinak 10 minut) nejméně po dobu 2 hodin
  2. po odtoku plodové vody
  3. krvácení
  4. pochybnosti ohledně pohybů a zdravotního stavu miminka
  5. po odchodu hlenové zátky (stahy by měly nastoupit do 24 hodin)

Tlumení bolesti

Běžnou součástí porodů jsou medikamenty, jejichž seznam jsme dostali k dispozici. V průběhu porodu máte právo lék odmítnout, nicméně pokud lékař uzná jeho podání za nutné, bude Vám zkrátka podán. Toto se nemusí slučovat s názorem mnoha maminek, které mají pocit, že přirozený porod lze prožít pouze bez nejrůznějších léků.

V první řadě jsou podávána nitrožilní analgetika (např. nalbufin), tedy prostředky tlumící bolest nebo zvyšující práh bolesti, které z velké většiny mohou způsobit (logicky) lehkou malátnost, ale neztrácíte při nich dech, maminky, které měly možnost ho „vyzkoušet“, popisují účinky jako velkou úlevu v rámci porodu. V rámci porodu může být podán také dolsin, který se užívá k tišení velmi silných bolestí. Vzhledem k tomu, že se jedná o opiát, způsobující ospalost a apatii, ráda bych se tomuto prostředku vyhnula. Některé zkušenosti říkají, že konkrétně tento prostředek nemá úplně nejlepší vliv na psychiku po porodu. Holt, jak se tak říká, něco za něco.

Přečtěte si také  Kolik zaplatila pojišťovna za mé těhotenství a porod

K nejčastějším, nejúčinnějším a zároveň nejpožadovanějším prostředkem je lokálních anestetikum, které se aplikuje  do prostoru mezi míšními obaly a stěnou páteřního kanálu, tedy epidurál. Nevýhodou epidurálu je ve své podstatě pouze to, že mírně utlumuje kontrakce, pokud dojde v rámci podání epidurálu ke značnému zpomalení nebo zeslabení kontrakcí, je podávám oxytocin. Na internetu se často dočtete, že nesprávně načasovaní epidurální analgezie (např. před otevřením děložního hrdla na 5 cm) vede k častějšímu ukončení porodu císařským řezem nebo díky již zmíněnému zpomalení porodu k pravděpodobnému nástřihu hráze.

V druhé době porodní je podáván/nabízen také entonox neboli plyn, který vdechuje rodička dle svého uvážení. Účinky oxidu dusného, rajského plynu jsou sice menší než u ostatních tlumících prostředků, dle slov porodní asistentky však tento prostředek patří mezi velmi oblíbené i přes fakt, že po něm vysychá v ústech.

Pozitivní test na GBS

Pokud je Vám zhruba ve 36. týdnu těhotenství zjištěn pozitivní test na GBS, znamená to přítomnost Streptokoka skupiny B (Streptokoka agalactiae), který sice nezpůsobuje žádné potíže, ale může způsobit infekční onemocnění miminka, které se nakazí při průchodu porodními cestami. U těchto žen se během porodu (nejlépe 3 hodiny před porodem, v případě prasklé plodové vody ihned po příjezdu do porodnice) podává infúze s antibiotiky, aby se minimalizovala nákaza novorozence a látka se tak dostala do krevního oběhu plodu.

Protržení plodového vaku

Pokud už nejedete do porodnice s tím, že Vám praskla voda (správně byste měla přijet do porodnice asi do hodiny), je plodový vak protržen přímo na porodním sále pro urychlení porodu a k zesílení kontrakcí. Některé studie říkají, že nepřirození prasknutí plodové vody vede k bolestivějšímu porodu a následně vyššímu stresu, já jsem však i přes všechna rizika pochopila, že to má svůj význam a může to pomoct.

Přečtěte si také  Mateřská dovolená: před narozením

Polohy při porodu

V rámci porodu se nejprve volí poloha na boku, resp. na tom boku, kde se nachází záda miminka. To v průběhu celého porodu doslova rotuje, je tedy třeba zajistit co nejsnazší cestu ven. Nakonec je ale porod ukončen v polosedu se zdviženými nohami (na koze), není tedy možnost volit si úlevové polohy dle svého uvážení.

Nástřih hráze

Epiziotomie, tedy chirurgické nastřižení hráze při porodu se provádí v přesně vymezených místech jako prevence jejího roztržení při průchodu plodu, ale také jako prevence ochabnutí pánevního dna a inkontinence.

Dotepání pupečníku

Pro mě pozitivní zpráva, miminko je ihned po porodu (pokud proběhl bez komplikací) dáno mamince na břicho (bez omytí) a čeká se na dotepání pupečníku, teprve poté je pupečník podvázán.

Placenta a její porod

Celý porod obecně končí porodem placenty, na ten budu moct vyčkat s miminkem na břiše. Po porodu placenty je podáván znovu oxytocin, který by měl zajistit zatažení cév v děloze a tím i menší poporodní krvácení. Po porodu placenty, očištění miminka a případným ošetřením rodičky je možné zůstat na sále ještě další dvě hodiny společně s miminkem a případným doprovodem.

Prohlídka porodnice

Po propuknutí porodu moje první kroky povedou na ambulanci k sepsání a odevzdání zbývající dokumentace k porodu, budu vyšetřena a budou zkontrolovány ozvy miminka. Před vstupem na porodní sál projdu příjmovou místností, kde je možné si například do připravené skřínky uložit věci. A dále budou mé kroky směřovat do „přípravny“, tedy do místnosti s možností sprchy. Nakonec vstoupím do porodního boxu v rámci porodního sálu, jehož součástí je také operační sál pro císařské řezy a dále novorozenecký box pro zajištění péče pro dítě po porodu, který je vybaven výhřevnými lůžky a přístroji.

Přečtěte si také  Na stolečku: Vkládačky, zatloukačky a kuličky

Po porodu se nechám přeložit na standardní pokoj (partner trvá na samostatném pokoji, ale mně se individuální režim až tak úplně nezamlouvá), kde mohou být ženy po spontánním porodu i císařském řezu. Celé oddělení funguje v režimu rooming-in, miminko máte tedy celou dobu u sebe. Po spontánním porodu bez komplikací Vás pustí domů za 3-4 dny, po operativním porodu za 4-5 dní.

Zdroj obrázků a informací: FTN

3 komentáře Přidejte váš

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *