Děti Rodiče Zdraví

Předporodní příprava

Porodnice, kde jsem se rozhodla rodit: Thomayerova nemocnice, Praha 4 – Krč

Když jsem psala článek Mateřská dovolená: před narozením, ještě jsem nebyla pevně rozhodnutá, zda se zúčastním předporodního kurzu. Nakonec jsem ale předporodní přípravu nevynechala, a to ze dvou hlavních důvodů: zjistit, jak to v porodnici vlastně chodí (s ohledem na porodní plán, který jsem měla připravený) a jak to tam vypadá.

Na začátku je nutné zmínit, že každá porodnice pojímá předporodní přípravu jinak, někde se věnují pouze teorii a někde je součástí také základní nácvik dýchání u porodu. V rámci mé porodnice se jednalo o teoretickou přípravu, jejíž součástí bylo shrnutí všech používaných postupů, medikamentů a pravidel v rámci porodu + prohlídka porodnice jako takové. Samotné cvičení je pak vedeno v rámci samostatného kurzu.

Před kurzem jsem sice měla napsaný porodní plán, nicméně mi bylo jasné, že jeho podobu posléze změním, popř. ho v rámci porodu vůbec nepoužiji.

Kdy do porodnice

  1. pravidelné stahy každých 5 minut (u prvorodiček, jinak 10 minut) nejméně po dobu 2 hodin
  2. po odtoku plodové vody
  3. krvácení
  4. pochybnosti ohledně pohybů a zdravotního stavu miminka
  5. po odchodu hlenové zátky (stahy by měly nastoupit do 24 hodin)

Tlumení bolesti

Běžnou součástí porodů jsou medikamenty, jejichž seznam jsme dostali k dispozici. V průběhu porodu máte právo lék odmítnout, nicméně pokud lékař uzná jeho podání za nutné, bude Vám zkrátka podán. Toto se nemusí slučovat s názorem mnoha maminek, které mají pocit, že přirozený porod lze prožít pouze bez nejrůznějších léků.

V první řadě jsou podávána nitrožilní analgetika (např. nalbufin), tedy prostředky tlumící bolest nebo zvyšující práh bolesti, které z velké většiny mohou způsobit (logicky) lehkou malátnost, ale neztrácíte při nich dech, maminky, které měly možnost ho „vyzkoušet“, popisují účinky jako velkou úlevu v rámci porodu. V rámci porodu může být podán také dolsin, který se užívá k tišení velmi silných bolestí. Vzhledem k tomu, že se jedná o opiát, způsobující ospalost a apatii, ráda bych se tomuto prostředku vyhnula. Některé zkušenosti říkají, že konkrétně tento prostředek nemá úplně nejlepší vliv na psychiku po porodu. Holt, jak se tak říká, něco za něco.

K nejčastějším, nejúčinnějším a zároveň nejpožadovanějším prostředkem je lokálních anestetikum, které se aplikuje  do prostoru mezi míšními obaly a stěnou páteřního kanálu, tedy epidurál. Nevýhodou epidurálu je ve své podstatě pouze to, že mírně utlumuje kontrakce, pokud dojde v rámci podání epidurálu ke značnému zpomalení nebo zeslabení kontrakcí, je podávám oxytocin. Na internetu se často dočtete, že nesprávně načasovaní epidurální analgezie (např. před otevřením děložního hrdla na 5 cm) vede k častějšímu ukončení porodu císařským řezem nebo díky již zmíněnému zpomalení porodu k pravděpodobnému nástřihu hráze.

V druhé době porodní je podáván/nabízen také entonox neboli plyn, který vdechuje rodička dle svého uvážení. Účinky oxidu dusného, rajského plynu jsou sice menší než u ostatních tlumících prostředků, dle slov porodní asistentky však tento prostředek patří mezi velmi oblíbené i přes fakt, že po něm vysychá v ústech.

Pozitivní test na GBS

Pokud je Vám zhruba ve 36. týdnu těhotenství zjištěn pozitivní test na GBS, znamená to přítomnost Streptokoka skupiny B (Streptokoka agalactiae), který sice nezpůsobuje žádné potíže, ale může způsobit infekční onemocnění miminka, které se nakazí při průchodu porodními cestami. U těchto žen se během porodu (nejlépe 3 hodiny před porodem, v případě prasklé plodové vody ihned po příjezdu do porodnice) podává infúze s antibiotiky, aby se minimalizovala nákaza novorozence a látka se tak dostala do krevního oběhu plodu.

Protržení plodového vaku

Pokud už nejedete do porodnice s tím, že Vám praskla voda (správně byste měla přijet do porodnice asi do hodiny), je plodový vak protržen přímo na porodním sále pro urychlení porodu a k zesílení kontrakcí. Některé studie říkají, že nepřirození prasknutí plodové vody vede k bolestivějšímu porodu a následně vyššímu stresu, já jsem však i přes všechna rizika pochopila, že to má svůj význam a může to pomoct.

Polohy při porodu

V rámci porodu se nejprve volí poloha na boku, resp. na tom boku, kde se nachází záda miminka. To v průběhu celého porodu doslova rotuje, je tedy třeba zajistit co nejsnazší cestu ven. Nakonec je ale porod ukončen v polosedu se zdviženými nohami (na koze), není tedy možnost volit si úlevové polohy dle svého uvážení.

Nástřih hráze

Epiziotomie, tedy chirurgické nastřižení hráze při porodu se provádí v přesně vymezených místech jako prevence jejího roztržení při průchodu plodu, ale také jako prevence ochabnutí pánevního dna a inkontinence.

Dotepání pupečníku

Pro mě pozitivní zpráva, miminko je ihned po porodu (pokud proběhl bez komplikací) dáno mamince na břicho (bez omytí) a čeká se na dotepání pupečníku, teprve poté je pupečník podvázán.

Placenta a její porod

Celý porod obecně končí porodem placenty, na ten budu moct vyčkat s miminkem na břiše. Po porodu placenty je podáván znovu oxytocin, který by měl zajistit zatažení cév v děloze a tím i menší poporodní krvácení. Po porodu placenty, očištění miminka a případným ošetřením rodičky je možné zůstat na sále ještě další dvě hodiny společně s miminkem a případným doprovodem.

Prohlídka porodnice

Po propuknutí porodu moje první kroky povedou na ambulanci k sepsání a odevzdání zbývající dokumentace k porodu, budu vyšetřena a budou zkontrolovány ozvy miminka. Před vstupem na porodní sál projdu příjmovou místností, kde je možné si například do připravené skřínky uložit věci. A dále budou mé kroky směřovat do „přípravny“, tedy do místnosti s možností sprchy. Nakonec vstoupím do porodního boxu v rámci porodního sálu, jehož součástí je také operační sál pro císařské řezy a dále novorozenecký box pro zajištění péče pro dítě po porodu, který je vybaven výhřevnými lůžky a přístroji.

Po porodu se nechám přeložit na standardní pokoj (partner trvá na samostatném pokoji, ale mně se individuální režim až tak úplně nezamlouvá), kde mohou být ženy po spontánním porodu i císařském řezu. Celé oddělení funguje v režimu rooming-in, miminko máte tedy celou dobu u sebe. Po spontánním porodu bez komplikací Vás pustí domů za 3-4 dny, po operativním porodu za 4-5 dní.

Zdroj obrázků a informací: FTN

3 Comment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..