Už dlouho jsem uvažovala nad tím, že si občas na blog přizvu občas nějakého hosta. Nyní přicházím s prvním (a neposledním) příběhem, se kterým se mi svěřila moje kamarádka Hanka, maminka rok a půl staré Magdalenky.
Lymská borelióza je infekční nemoc vyvolaná bakteriemi Borrelia burgdorferi. Je to nejčastější onemocnění přenášené klíšťaty v České republice. Borelie jsou bakterie spirálovitého tvaru, pohybující se pomocí bičíků. Borelióza je také naší nejčastější nemocí pocházející ze zvířat (v přírodě jsou rezervoárem zejména drobní hlodavci, v domácnostech psi a kočky). Typické projevy nemoci byly popsány v Evropě už před více než sto lety, ale původce byl objeven až v osmdesátých letech 20. století v USA.
Lymská borelióza se léčí antibiotiky, zatím však na tuto infekci nebyla nalezena zcela spolehlivá léčba. Klíčové je nasazení antibiotik včas, v počátku onemocnění. Pokud se v místě přisátí klíštěte vytvoří typická skvrna (erythema migrans), je třeba ihned navštívit lékaře, který nasadí okamžitou antibiotickou léčbu. Asi polovině nakažených se bohužel skvrna nevytvoří a někteří nemocní si ani nevzpomínají na klíště. V poslední době jsou diskutovány i možnosti přenosu prostřednictvím komárů nebo jiného hmyzu.
Hanka přišla za svou lékařkou s podezřením na infekční nemoc, běžně přenášenou klíšťaty. Se svou žádostí o provedení testů však neuspěla a dneska, po půl roce, začíná bojovat s nemocí zvanou lymská borelióza.
Perspektiva úplného uzdravení je závislá na stadiu onemocnění. Pohybuje se mezi 90 % u akutních lokalizovaných forem a 30 % u chronických forem onemocnění. Lymská borelióza není onemocnění primárně smrtelné a jeho klinické projevy nebývají dramatické, mnohdy však nemocné traumatizuje svým průběhem, recidivami a tendencí k chronicitě. Úporné subjektivní potíže kontrastují s chudým fyzikálním nálezem a rozpačitými laboratorními výsledky. To vše vede k rozporným lékařským závěrům, konfliktům s nemocnými, ale také s posudkovými lékaři a ne vzácně i k soudní při.
Hanka a neléčená borelióza
Dlouho jsem se rozmýšlela, zda se podělím… Nicméně mám potřebu varovat vás všechny před ošklivou nemocí borelióza a tím, jak je podceňována našimi lékaři…
Letos v červnu se mi udělal na břiše pasový opar, který jsem pomocí lékaře z důvodu kojení zaléčila pouze vitamíny a tekutým pudrem. V té době se mi na žebrech objevil malý pupínek, který vypadal jako kousanec od komára. Nepřikládala jsem tomu velkou váhu, prostě pupínek, který za pár dní zmizne. Pupínek pořád svědil, ale jelikož byl v místě, kudy vede podprsenka, říkala jsem si, že je to jen podrážděné.
Neléčené příznaky
Během léta flek mizel a objevoval se, občas svědil. K lékaři mě donutilo až to, když se flek dvakrát zvětšil. Praktickou lékařku jsem poprosila o testy na boreliózu, protože mám malou dceru a chci si být jistá, že jsem v pořádku. Lékařka mě odbyla s tím, že to určitě borelióza není, dala mi mast s kortikoidy a uzavřela to jako ekzém. O dva měsíce později byl flek cca 10krát větší než na začátku. Navštívila jsem tedy kožního lékaře, který mi předepsal antibiotika, po jejichž dobrání měly následovat krevní testy.
Srdeční vada
Od 12 let se léčím s paroxysmalní tachykardií, která se projevuje srdečními záchvaty (zrychlený dech, tep okolo 200/min, motání hlavy a bolest hrudní kosti). Byly roky, kdy jsem o této vadě ani nevěděla, sem tam se záchvat objevil a zase zmizel. Podle kardiologa nebyl žádný vážný důvod k operaci, čekali jsme, zda problém přejde věkem. Za posledních pár měsíců se mi záchvaty začaly opět častěji objevovat. V úterý jsem nebyla schopna si sama od záchvatu ulevit, takže mě odvezla záchranka a strávila jsem noc na JIP na přístrojích.
Až teprve ve čtvrtek, když jsem byla na kontrolním EKG, jsem od u své kardioložky zaslechla, že může jít o boreliózu. Probíraly jsme příznaky a lékařka došla k tomu, že mám boreliózu druhého stupně. Dostala jsem igelitku antibiotik a doporučení, nenavštěvovat už žádného jiného lékaře. Před sebou mám i operaci srdce, která je nyní už nezbytná.
Půl roku jsem si připadala jako hypochondr a lenoch, který nemá na nic energii. Všímalo si toho i mé okolí a rodina a nebylo příjemné poslouchat „nehekej“, „dělej něco, jsi líná“, „jsi pořád tak unavená“… Při sdělení diagnózy jsem cítila trochu úlevu, protože se konečně vysvětlily moje obtíže. Momentálně se cítím jen velmi unavená, bolí mě záda a sem tam hlava, jsem ale přesvědčená, že se nemoc podchytila včas a bude doléčena bez nějakých následků.
Neváhejte, je to vaše zdraví
Pokud si nejste čímkoliv jistí, trvejte si na svém. Test na boreliózu se podle mých zjištěných informací může dělat jednou za rok bezplatně. Příznaky nejsou vždy jasné a spousta lékařů problém diagnostikuje pouze jako psychický problém, chřipku a další.
Pokud by vás téma zajímalo více, na odborném webu je ke stažení informační brožura pro lékaře, sestavená a vydaná občanským sdružením Borelioza CZ. Obsahuje shrnutí momentálně známých informací o původci, diagnostice a léčbě, výstupy z vědecky doložitelných studií i zkušenosti z praxi. Odkaz pro stažení → Lymská borelióza: komplexní pohled.
Zdroj citovaných odborných informací: www.borelioza.cz