Na poslední prohlídce jsme dostali od paní doktorky domácí úkol. A taky nějaký čtivo. Že prý si to máme nastudovat a příště to proberem. Domácí úkol spočíval v tom, abychom si nastudovali informace o zavádění příkrmů po čtvrtém měsíci.
Studie pana doktora Frühaufa totiž říká, že tzv. exkluzivní kojení (to je to, když jenom kojíte a nedáte dítěti ochutnat ani ždibec ničeho jiného) může zvýšit riziko výskytu potravinových alergií. Ahaaa. A článek paní doktorky Matrasové v tomto názoru pokračuje a říká, že je vhodné plně kojit (to znamená jen a pouze) do čtvrtého měsíce věku. Mezi čtvrtým a šestým měsícem by mělo miminko ochutnat kromě zeleniny a ovoce také maso a ryby, vaječný žloutek a lepek. A to nejlépe v rámci oběda.
Důvodem, proč by se nemléčné příkrmy měly zavádět v rámci kojení, je prý takové kouzlo v bříšku každého miminka, kterému se říká imunologické okénko. Mateřské mléko chrání sliznici střeva před vlivem alergenů, a tím i před vznikem potravinových alergií. Díky tomuto okénku je imunitní systém miminka schopný bez problému přijmout nové potraviny a nevytvořit si k nim nesnášenlivost.
Článek paní doktorky obsahuje jedno krásné slovní spojení, a to „dítě by mělo ochutnat“. Neexistuje totiž žádná rozsáhlejší studie (kromě tohoto článku), ve které by byly porovnávány děti přikrmované od čtvrtého měsíce a šestého měsíce v závislosti na jejich budoucích alergiích. A taky mě v mém přesvědčení podpořil další odborný článek, který doslova říká, že mateřské mléko je doporučováno jako jediná výživa až do šesti měsíců věku, protože do té doby zajistí miminku vyvážené a kvalitní živiny. Tento názor zastává také světová zdravotnická organizace (WHO). Odborných informací se dá najít opravdu mnoho, pokud se o ně budete trochu zajímat. Otázkou samozřejmě zůstává, ke kterému názoru se spíše přikloníte.
Někdy kolem čtvrtletních narozenin Sebastián zjistil, že má ruce a že jsou moc dobré. Kdykoliv k tomu měl příležitost strkal si je do pusy. Horší to bylo, když zjistil, že má na ruce prstíky, zejména palečky. Mňam, mňam. A jak si u toho umí pomlaskávat.
Po čtvrtém měsíci dáme Sebíkovi ochutnat místo prstíčků i nějaká ta dospělácká jídla, ale rozhodně na něj nebudeme spěchat. Určitě bych také chtěla vyzkoušet místo kašovité stravy metodu BLW, tedy Baby Led Weaning, což v doslovném překladu znamená odstavení vedené dítětem. Miminko a později už batole zkoumá, ochutnává a následně jí samo, a tím pádem odpadá „povinnost“ ho krmit a stravu předtím mixovat.
Důležité je nepodlehnout reklamě, ale řídit se potřebami dětí.
Ať už se rozhodnete jídlo mixovat nebo podávat přímo do ručiček, hezké shrnutí potravin a jejich časového zařazení vytvořila Dita Vlčková, která se metodě BLW věnuje na svých stránkách Jídlo do tlapky.
Brzy se budu tématu dětských příkrmů znovu věnovat a přinesu i nějaké recepty pro inspiraci, ve kterých se objeví o další možné suroviny. Zajímavé video také najdete zde.
Zdroj informací: www.pediatriepropraxi.cz, www.pediatrie.zdravcentra.cz, www.jidlodotlapky.cz
3 Comment