Děti Knihomol Na stolečku

Na stolečku: Jak se rodí kniha 2

Kromě toho, že je důležité zmínit tu imaginárnější cestu ke knize (více zde), určitě vám chci ukázat, jak se taková kniha stane skutečnou.

Pro realizaci celého svého snu jsem si zvolila pražskou tiskárnu Art D – Grafický ateliér Černý s. r. o. a důvod byl prostý. Chtěla jsem si vše, co šlo, vyřizovat osobně. Řešit jakékoliv komplikace by totiž meziměstsky bylo dost obtížné.

Co předchází tisku

Než zadáte tiskárně zakázku, musíte nejen knihu napsat, ale také dát do takové podoby, aby bylo ji možné vytisknout. Kromě již zmiňovaného učení se v odborném programu, je potřeba také knihu odevzdat v určitém formátu, jinak z toho ve zkratce vznikne paskvil 😀 Než se začne tisknout opravdu ostrá verze, tisknou se několikrát vzorové stránky a také jeden vzorový výtisk, aby se ověřila barevná přesnost a případně nějaké nedostatky. Na základě prvního výtisku jsem musela opravit nějaké textové chyby, ale také grafické prvky.

Foto: Art D

Poslední kontrola

Jakmile dojde ke schválení, je čas zaměstnat stroje! Soubor ještě projde kontrolou přímo u pánů mistrů, ti mě upozornili na další drobnosti, které bylo třeba před tiskem některých stránek vyřešit.

Tisk

A pak už to bylo v rukách osudu. A tiskárny 🙂 Nejprve se tiskly stránky, které najdete uvnitř knihy. A potom se poslal na tiskárnu soubor s obálkou.

A nějak takhle to probíhá potom naživo. Papíry se tisknou opravdu velkou rychlostí, písmenka i obrázky přibývá tak, že to ani nejde okem pořádně zaznamenat.

A to všechno se pak odvezlo do míst, kde se prováděla vazba. Pro mou knihu jsem zvolila vazbu brožovanou,

Cesta domů

Knihy se vytiskly a svázaly, následně se po několika kusech zabalily do ochranné fólie a naskládaly na paletu. A nakonec se musely přemístit do auta (i z auta).

A takto vypadala naše ložnice, než odešly knihy ke svým prvním čtenářům. Vidíte pouze polovinu z toho, jaký jsme měly opravdu v ložnici komín.

Kde jste nás mohli potkat

Naší první fyzickou prezentaci jsme zahájili na již několik let velmi vyhledávané výstavě smysluplných hraček Rosteme pro život. Zde jste si mohli knihu prohlédnout spolu s bonusy a děti si mohly vyzkoušet naše stolečky. Další zastávkou budou 24. a 25. listopadu 2017 Pardubice a Festival her a hraček.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..