Rodiče Zaujalo nás

Kolik zaplatila pojišťovna za mé těhotenství a porod

Dokud jsem nebyla těhotná, až tolik jsem se nezajímala o možnosti, které nabízí moje zdravotní pojišťovna. Ono to je v podstatě logické, protože větší výhody přichází až s větším břichem či s tím, co s toho břicha posléze vyleze, případně s nedejbože s nějakou nemocí. Abych však pojišťovně nekřivdila, pravidelně také přispívá dárcům krve, na prevenci některých onemocnění nebo očkování. Přesný a kompletní seznam poskytuje každá pojišťovna na svých informačních portálech.

Báj-d-vej, já jsem díky takovému programu získala příspěvek na podpůrné aktivity těhotných nebo kojících žen, což v mém případě znamenalo asi tunu absorpčních prsních vložek, protože od narození Sebastiána jsem jak mléčná fontánka. Akorát neumím zpívat. A zároveň jsme zažádali o příspěvek na pravidelné pohybové aktivity organizované mimo školu, takže na Sebíkovo plavání. Sem budeme docházet 3 měsíce jednou týdně a brzo si o tom něco přečtete více. Bude to určitě děsná bžunda. A mně to bude hodně slušet, protože se po dlouhé době budu muset ukázat na veřejnosti v plavkách. A taky si budu muset nasadit koupací čepici, aby mi nevypadaly ty tři chlupy, co mi na hlavě zbyly. Sebík každopádně dostal suprtrupr výbavičku v podobě látkových plavek, jejichž velikost zdá se na první pohled dosti skřítkovská. Ale musí to dobře těsnit, aby v bazénku neplavaly kromě dětiček i hovínka. A mrkvička s brokolicí.

Moje pojišťovna nedávno spustila webovou aplikaci, ve které si můžete ověřit, jaká zdravotní péče byla v případě Vaší osoby vykázána. Najdete zde přehled nejen lékařských ordinací, které vyšetření prováděly. Jsou zde také informace, jaké laboratorní testy Vám dělaly a jaké léky jste si vyzvedli na recept v lékárně. Neboli kolik pojišťovna zaplatila lékařům a lékárnám. Zajímalo mě, kolik stojím pojišťovnu ve skutečnosti při poměru k tomu, kolik se platí měsíčně poplatek za zdravotní pojištění (nyní ho v případě rodičovské dovolené platí stát). Nakonec jsem si ale udělala jen průzkum toho, kolik stálo pojišťovnu moje těhotenství, následný porod a vyšetření v šestinedělí (částky jsou zaokrouhleny na celé stovky).

[irp]

Přehled a ceny

Dvě čárky na testu jsem objevila v polovině srpna 2015 a hned o dva týdny později jsem šla na první vyšetření. Bylo to po naší dovolené v Českém ráji. Kdybyste chtěli doporučení, do jakého penzionu rozhodně nejezdit a kde rozhodně nenajíte dobře, není problém jej poskytnout 🙂 Takže, abych zbytečně neodbočovala od tématu, protože prachy hýbou světem, tak jsem v rámci svého těhotenství absolvovala následující úkony za uvedené ceny:

  • 11 ultrazvuků (včetně screeningu) za 4100 Kč (to jsou ta vyšetření, kde jsou vidět ručičky, nožičky, páteř i luxusní mozek, ale zaboha ne pohlaví Vašeho děťátka)
  • 5 vyšetření u gynekologa za 1600 Kč (to snad radši ani popisovat nebudu)
  • 4 krevní odběry u gynekologa a 13 laboratorních odběrů (včetně výsledků) za 4200 Kč (počůrat papírek a odevzdat pár panáků krve, bohužel ne modré)
  • 4 návštěvy lékárny (včetně vyzvednutí léků na předpis) za 600 Kč (to byly přesně ty léky, které byly preventivní, ale zároveň zřejmě zapříčinily, že musela pojišťovna proplatit i několikadenní dovolenou v nemocnici a převoz houkacím taxíkem)
  • 13 prenatálních vyšetření za 3700 Kč (maminko, miminko roste, jak má – a fotku mi neuděláte – teď už tam nic neuvidíme)
  • 3 dny v nemocnici za 4000 Kč (včetně jídla, které se ani 8 let po mé poslední návštěvě nezměnilo)
  • 1 převoz Zdravotní záchrannou službou (včetně vyšetření) za 2200 Kč (kdo by nechtěl na Nový rok)
  • 6 dní v porodnici za 12600 Kč (promiň pojišťovno, ale Sebastiánovi se nechtělo asi domů)
  • 1 porod za 5000 Kč (díky Gábi!)
  • 1 epidurál za 2600 Kč (přiznávám bez mučení, byla jsem asi trochu sjetá, ale teplo v končetinách a bezproblémový porod za to stály)

Celkem jsem za období od srpna 2015 do května 2016 vyšla pojišťovnu na 40600 Kč. To by byla hezká dovolená u moře. Nebo nové auto. Nebo svatba 😉 Zajímal by mě také přehled, který by se týkal Sebastiána, ale bohužel nelze provést registraci pro osobu mladší 15 let.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..