Rodiče Zaujalo nás

Kolik zaplatila pojišťovna za mé těhotenství a porod

Dokud jsem nebyla těhotná, až tolik jsem se nezajímala o možnosti, které nabízí moje zdravotní pojišťovna. Ono to je v podstatě logické, protože větší výhody přichází až s větším břichem či s tím, co s toho břicha posléze vyleze, případně s nedejbože s nějakou nemocí. Abych však pojišťovně nekřivdila, pravidelně také přispívá dárcům krve, na prevenci některých onemocnění nebo očkování. Přesný a kompletní seznam poskytuje každá pojišťovna na svých informačních portálech.

Báj-d-vej, já jsem díky takovému programu získala příspěvek na podpůrné aktivity těhotných nebo kojících žen, což v mém případě znamenalo asi tunu absorpčních prsních vložek, protože od narození Sebastiána jsem jak mléčná fontánka. Akorát neumím zpívat. A zároveň jsme zažádali o příspěvek na pravidelné pohybové aktivity organizované mimo školu, takže na Sebíkovo plavání. Sem budeme docházet 3 měsíce jednou týdně a brzo si o tom něco přečtete více. Bude to určitě děsná bžunda. A mně to bude hodně slušet, protože se po dlouhé době budu muset ukázat na veřejnosti v plavkách. A taky si budu muset nasadit koupací čepici, aby mi nevypadaly ty tři chlupy, co mi na hlavě zbyly. Sebík každopádně dostal suprtrupr výbavičku v podobě látkových plavek, jejichž velikost zdá se na první pohled dosti skřítkovská. Ale musí to dobře těsnit, aby v bazénku neplavaly kromě dětiček i hovínka. A mrkvička s brokolicí.

Moje pojišťovna nedávno spustila webovou aplikaci, ve které si můžete ověřit, jaká zdravotní péče byla v případě Vaší osoby vykázána. Najdete zde přehled nejen lékařských ordinací, které vyšetření prováděly. Jsou zde také informace, jaké laboratorní testy Vám dělaly a jaké léky jste si vyzvedli na recept v lékárně. Neboli kolik pojišťovna zaplatila lékařům a lékárnám. Zajímalo mě, kolik stojím pojišťovnu ve skutečnosti při poměru k tomu, kolik se platí měsíčně poplatek za zdravotní pojištění (nyní ho v případě rodičovské dovolené platí stát). Nakonec jsem si ale udělala jen průzkum toho, kolik stálo pojišťovnu moje těhotenství, následný porod a vyšetření v šestinedělí (částky jsou zaokrouhleny na celé stovky).

[irp]

Přehled a ceny

Dvě čárky na testu jsem objevila v polovině srpna 2015 a hned o dva týdny později jsem šla na první vyšetření. Bylo to po naší dovolené v Českém ráji. Kdybyste chtěli doporučení, do jakého penzionu rozhodně nejezdit a kde rozhodně nenajíte dobře, není problém jej poskytnout 🙂 Takže, abych zbytečně neodbočovala od tématu, protože prachy hýbou světem, tak jsem v rámci svého těhotenství absolvovala následující úkony za uvedené ceny:

  • 11 ultrazvuků (včetně screeningu) za 4100 Kč (to jsou ta vyšetření, kde jsou vidět ručičky, nožičky, páteř i luxusní mozek, ale zaboha ne pohlaví Vašeho děťátka)
  • 5 vyšetření u gynekologa za 1600 Kč (to snad radši ani popisovat nebudu)
  • 4 krevní odběry u gynekologa a 13 laboratorních odběrů (včetně výsledků) za 4200 Kč (počůrat papírek a odevzdat pár panáků krve, bohužel ne modré)
  • 4 návštěvy lékárny (včetně vyzvednutí léků na předpis) za 600 Kč (to byly přesně ty léky, které byly preventivní, ale zároveň zřejmě zapříčinily, že musela pojišťovna proplatit i několikadenní dovolenou v nemocnici a převoz houkacím taxíkem)
  • 13 prenatálních vyšetření za 3700 Kč (maminko, miminko roste, jak má – a fotku mi neuděláte – teď už tam nic neuvidíme)
  • 3 dny v nemocnici za 4000 Kč (včetně jídla, které se ani 8 let po mé poslední návštěvě nezměnilo)
  • 1 převoz Zdravotní záchrannou službou (včetně vyšetření) za 2200 Kč (kdo by nechtěl na Nový rok)
  • 6 dní v porodnici za 12600 Kč (promiň pojišťovno, ale Sebastiánovi se nechtělo asi domů)
  • 1 porod za 5000 Kč (díky Gábi!)
  • 1 epidurál za 2600 Kč (přiznávám bez mučení, byla jsem asi trochu sjetá, ale teplo v končetinách a bezproblémový porod za to stály)

Celkem jsem za období od srpna 2015 do května 2016 vyšla pojišťovnu na 40600 Kč. To by byla hezká dovolená u moře. Nebo nové auto. Nebo svatba 😉 Zajímal by mě také přehled, který by se týkal Sebastiána, ale bohužel nelze provést registraci pro osobu mladší 15 let.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..