Děti DIY Montessori Rodiče

Ráno vstanu, pak jdu ven

Co to je?

Hra nebo také didaktická pomůcka s vtipným názvem Ráno vstanu, pak jdu ven! bude vaším každodenním pomocníkem. Princip této hry, stejně jako kniha Na stolečku, je inspirován metodou montessori a je určen zejména dětem od 2 let. Děti se budou každé ráno těšit, že si opět sestaví svůj vlastní denní rozvrh, nebo se nebudou moct dočkat večera, až si svůj den zpětně připomenou. Nechybí čištění zubů, návštěva školky, venčení či krmení domácího mazlíčka, návštěva prarodičů nebo výlet. Celkem 20 činností znázorněných na originálních ilustracích.

Jak to funguje?

Hra je poskytována zcela zdarma, proto se jedná o soubor ke stažení chráněný autorskými právy, který si může každý rodič (třeba společně s dětmi) dotvořit do podoby, která se mu líbí. Můžete si tak vyrobit kartičky, které budete následně vkládat do stojánku, zavěšovat je kolíčky na provázek, lepit na suché zipy nebo připevňovat magnetem na lednici. Obrázky dětí při oblíbených činnostech jsou černobílé a přímo vyzývají k tomu, aby se z nich stali vaši oblíbení hrdinové.

Aby se i těm nejmenším dětem s kartičkami dobře pracovalo, nejprve jim je všechny ukažte a představte činnosti, které děti dělají. Můžete u toho používat jméno právě vašeho dítěte. Jakmile budou mít povědomí o tom, co jejich hrdina dělal, můžete začít každý večer skládat vaše vlastní příběhy. Starší děti si mohou svůj den připravit ráno a večer pak jen zkontrolovat, zda vše splnili, a případně něco doplnit. Je však zcela zbytečné dávat k této hře nějaký striktní návod, věříme totiž, že si každý najde svůj způsob, jak ji používat a oblíbit si ji.

Malé děti mají rády básničky, co takhle si každou kartičku představit pomocí rýmů? Stačí vždy jen část zaměnit za danou činnost.

Každý den, každý den, ráno vstanu, pak jdu ven!

Každý den, každý den, čistím zuby, pak jdu ven!

Každý den, každý den, nasnídám se, pak jdu ven!

A pokud se nebudou moct děti kartiček nabažit, vytiskněte si ještě každou stranu dvakrát a vyrobte si pexeso!

Pro koho je určeno?

Kartičky jsou navrženy tak, aby nedělalo dětem jejich poznávání problém. Otestovali jsme je na dětech od 2 let, ale v ruce je měly i děti předškolního věku. Funguje to!

Návod na výrobu

 1. Strany s kartičkami vytiskneme samostatně na 3 listy A4 běžného kancelářského papíru.
 2. Potištěné strany nařežeme na kartičky o velikosti 50 x 70 mm.
 3. Kartičky vyskládáme do folie o velikosti A4 a následně zalaminujeme.
 4. Zalaminované kartičky rozstříháme nebo nařežeme tak, aby u každé vznikl malý okraj ze všech stran.

Pokud si chceme ušetřit práci, potištěné strany zalaminujeme rovnou do folie a poté nařežeme na kartičky.

Kartičky mají standardně velikost 50 x 70 mm, a to hlavně z důvodu jejich vystavování. Pokud je budete skládat do stojánku, dolní okraj zajistí, že budou obrázky vždy vidět. Můžete je připínat špendlíky na nástěnku či kolíčky na provázek. Pokud však budete chtít čtvercové kartičky, nic nebrání v tom si je ostříhat na velikost 50 x 50 mm 🙂

Jednou z mnoha snadných možností, jak si vyrobit vlastní rozvrh, je uříznout z tvrdého kartonu dva delší pásy, na které budeme kartičky postupně připínat. Je to verze, kterou nemusíme vystavovat, ale spíš ji využijeme jako hru. Kartičky a kolíčky uložíte do krabiček nebo košíčků.

S dětmi můžete vyrobit i kartičky, které budete připevňovat někam na svislý povrch. Dají se k tomu použít nalepovací magnetické pásky nebo třeba suché zipy.

Využít můžete třeba prázdné místo na šatní skříni nebo na dveřích. Kartičky je vhodné zavěsit v pytlíčku přímo na nástěnku nebo uložit do krabičky, kterou budou mít děti vždy po ruce.

Autorky

Kateřina Vrbková, autorka nápadu

Káťa během mateřské dovolené se synem Sebastiánem napsala knihu Na stolečku, která se věnuje aktivitám pro nejmenší děti. Když Sebík trochu odrostl, začala hledat novou formu zábavy. Už dlouho se snažila najít vhodné obrázky, které by mohla použít na výrobu denního rozvrhu (ang. Daily Routine). Žádné ilustrace však neodpovídaly jejím představám. A pak se díky Gábi z Utukutu seznámila s Kájou, kterou měla už nějakou dobu doslova vysněnou.

Karolína Shipstead, ilustrátorka

Kája založila před lety jazykovou školu Playground English pro děti. Spolu s Lukem, tatínkem jejich dvou dcer, se snaží připravit prostředí, kde se děti učí nový jazyk stejně, jako se naučily svou rodnou řeč. Při hrách, zpěvu a říkankách, při poslechu a hraní pohádek, malování a hrách, při procházkách se psem… Všechny materiály, které ve škole používá, také tvoří. Skládá písničky a kreslí obrázky. A celkem nedávno začala ilustrovat i mimo rámec vlastní jazykovky.

Autorská práva

Vytvoření ilustrací a dalšího obsahu tohoto souboru stálo nemalé úsilí, proto je chráněn autorským zákonem. Děkujeme, že ctíte autory a tento soubor nekopírujete, neupravujete a dále nešíříte bez jejich svolení.

Podmínky poskytnutí souboru

Soubor je poskytován zdarma, tedy za nula nula nic korun. Na oplátku nám za něj můžete poskytnout vaši emailovou adresu, kterou si uložíme do naší databáze. Databázi těchto kontaktů využíváme pro účely zasílání newsletterů a dalších emailových zpráv, které lze kdykoliv jednoduše odhlásit.

 • vaši emailovou adresu získáme na základě oprávněného zájmu (vaše emailová adresa byla poskytnuta dobrovolně)
 • uložíme si vaši emailovou adresu do vlastní databáze
 • vaši emailovou adresu nebudeme předávat ani prodávat třetí straně
 • vaši emailovou adresu můžeme použít pro zaslání newsletteru, slevy na některý z našich produktů apod.
 • vaši emailovou adresu si uložíme na 10 let
 • vaši emailovou adresu jsme povinni na žádost odhlásit (na základě písemné žádosti nebo prostřednictvím automatizovaného systému)

 

Stáhnout

https://youtu.be/Nnhz4N5pFOs

5 Comment

 1. Dobrý den,
  prosím, pošlete mi hru pro naší autistickou dceru, která má velkou potřebu komunikace.
  Děkuji KVěta

 2. Dobrý den, náhodou jsem narazila na Vás blog a krasne si v něm pocetla 🙂 chtěla jsem se zeptat, zda jsou ještě někde kartičky ke stažení?

  Moc děkuji, Kristyna

  1. Hezký den, moc děkuji za komentář, na váš e-mail letí malé překvapení. Mějte se hezky! Kateřina

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..