Děti Montessori

Montessori: Učící věž

Už jsem se mnohokrát zmiňovala, že mám ve své blízkosti velmi inspirativní osoby. Když jsem poprvé vstoupila do bytu své kamarádky, objevila jsem kouzlo minimalismu, který se snoubil s učením ve stylu montessori. Mimochodem onen minimalismus mám v plánu letos na jaře a v létě, ale o tom zas jindy…

Něco o tomto typu vzdělávání jste se mohli už dočíst v článku Montessori na severský způsob. Právě zde jsem psala, že se dá z obyčejné březové stoličky vyrobit tak zvaná učící věž (Learning Tower), která propojí dětský svět s tím dospělým v té nejjednodušší formě.

Dokud jsem tuhle věcičku neměla doma, netušila jsem, jak moc mohou všechny ostatní hračky zapadnout a stát se nezajímavými! Tím základním důvodem, proč se objevila věž u nás doma, bylo zapojení Sebastiána do činností, které prostě musím udělat. Udělat snídani, umýt nádobí po snídani, uvařit oběd pro malé i velké, umýt nádobí po obědě a tak dále. Jak už jste asi zjistili, věž nejvíce upotřebíte právě v kuchyni.

Nicméně tohle krásné dílo nás čekalo jednoho dne za dveřmi. O překvapení se postarala naše velká inspirace a kamarádka, o které jsem se zmínila na začátku.

učící věž

Ze začátku bylo trochu těžké si zvyknout, že jsme v kuchyni dva. Jelikož musí věž těsně doléhat k lince, počítejte s tím, že to, co je za ní, tím pádem musíte na chvíli oželet. Přesouvat věž i s dítětem stokrát po kuchyni je dost nepraktické.

Sebastián zatím neumí lézt do věže sám, ale jakmile ho do věže postavím, ozve se to jeho „Jeeeee!“. V kuchyni je dítě, pozor! Nůž musím odkládat z dosahu, ve dřezu nesmí být nic naplněno vodou, v miskách nemůže být zbytek od snídaně. Jinak to všechno končí na zemi. Nebo minimálně ve dřezu a na kuchyňské lince. Období „hele, co mi uuuuuplně náhodou spadlo na podlahu“ prožíváme už nějakou dobu.

 

Stručný návod na výrobu učící věže najdete třeba na Jídlo do tlapky. Spousta šikovných rodičů ji začala dělat také na zakázku. My máme věž udělanou právě z dřevěných schůdků/stoličky BEKVÄM, takže pokud byste si ji chtěli vyrobit doma, můžete se inspirovat také tímto videem nebo tímto návodem.

Pokud se rádi věnujete se svými dětmi montessori hrátkám, doporučujeme naši knihu Na stolečku

3 Comment

  1. Jeeeee 🙂 no to vypadá super! Šikovná věcička, kterou musíme mít taky. Díky za tip a odkazy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..