Do švédského řetězce s nábytkem IKEA chodím už léta. A často. Jenže když se narodil Sebastián, začala jsem na hračky i nábytek dívat trochu jinak. Dost tomu pomohla dobrá literatura, spousta kvalitních internetových zdrojů a také zkušenosti blízkých maminek, které montessori vzdělávání aktivně podporují u svých dětí.
První dojem, který zřejmě budete mít, pokud si budete chtít uzpůsobit domácnost (dětský pokoj), bude, že to zamává s vaší peněženkou. Jenže ne každý předmět, který se honosí přízviskem montessori musí stát nutně tisíce. Prostředí, to znamená prostor a předměty v něm, se řídí několika zásadními pravidly. Vše musí být uzpůsobeno nejlépe tak, aby nebylo dítě závislé na dospělé osobě, aby mělo z čeho vybírat a mohlo samo rozhodovat, s čím si bude hrát. Neznamená to, že můžete mít hračky rozházené v místnosti obalené molitanem. Montessori ctí řád a pořádek, umožňuje dětem volný pohyb a přístup k předmětům, které pomáhají danému vývojovému stadiu.
Zní to možná složitě, ale v praxi je to v podstatě hrozně jednoduché. Pojďme se tedy vrátit na sever a ukázat si, co všechno lze pořídit v IKEA, abyste mohli montessori praktikovat i vy.
Základní vybavení
V prostoru, který chcete přizpůsobit montessori, si vystačíte s nízkými policemi (nejlépe neutrálních barev – bílá, čisté dřevo), aby dítě bez problémů dosáhlo na to, s čím si zrovna bude chtít hrát. Pokud nemáte moc místa pro další nábytek, rozhlédněte se a využijte prostoru kolem sebe (knihovna, televizní stolek apod.). V montessori pokojíčcích nenajdete postel, většinou zde bude pouze kvalitní matrace na zemi, aby se dítě mohlo samo rozhodovat, kdy jde spát či kdy bude vstávat, kdy vyleze z postele atd. Zní to utopicky, ale děti tohle od určitého věku opravdu dokáží. Nechybí zde velké zrcadlo, nejlépe v blízkosti matrace nebo koberce. Od doby, kdy začne dítě sedět, můžete pořídit také tzv. weaning table, tedy malý stoleček a židličky, kde může dítě tvořit i jíst. Součástí je také jednoduchá a ne příliš okázalá výzdoba.
Police
Pro ukládání montessori pomůcek můžete zvolit několik variant. Nejobvyklejší jsou oblíbené „čtverce“ ze KALLAX, dále TROFAST série, která umožňuje ukládání do šuplíčků i do volného prostoru na police, nebo také bedýnky KNAGGLIG, které lze různě skládat na sebe nebo vedle sebe. Pro ukládání menších předmětů, většinou roztříděných podle typu či materiálu, volte menší košíčky, textilní sáčky a tácky.
Zrcadla
Zrcadel najdete v IKEA také nepřeberné množství, ale nejlepší je buď pořídit klasické a čisté zrcadlo LOTS nebo zrcadýlko STUGVIK s háčky na pověšení třeba hřebínku či ručníčku.
Weaning Table
Co se týká stolečku a židliček, zde je volba celkem jednoduchá. Stačí koupit sadu LÄTT a uřezat nohy 😉 My jsme židličky zkracovali na výšku 15 cm (nohy u stolečku je třeba zkrátit o stejný rozměr, jaký jste uřízli).
Kolekce FLISAT
Chtěla bych zmínit také novou kolekci FLISAT. Jedná se o velmi krásný a jemný nábytek z borovice, který čítá 8 kousků pro kreativní rozvoj dětí (doporučeno pro věk od 3 let). Součástí série je nastavitelný stůl, menší stolek s vyjímatelnými deskami, které lze vyměnit za krabice z řady TROFAST, podlahovou knihovničku a také poličku na knihy, dům pro panenky, kam perfektně zapadne mininábytek HUSET, stolička, věšák a vozíček pro uložení třeba hraček nebo výtvorů. Tahle řada mě uchvátila (cena už tolik ne). Uvidíme, jak bude úspěšná a jestli se zařadí mezi stálice.
Hračky
V obchodech IKEA najdete také spoustu hraček, které se inspirovaly právě montessori. Pár jsme jich koupili Sebíkovi k Vánocům, ale pro lepší přehled tady máte některé vybrané pohromadě. A když budete pátrat dál, určitě najdete spoustu zajímavých pomůcek nejen v dětském oddělení…
Učící věž
Zajímavý kus nábytku můžete přetvořit z obyčejné březové stoličky BEKVÄM. Učící věž (Learning Tower) pomůže vám i dětem, protože se mohou zapojit do běžného dění ve vaší domácnosti (třeba v kuchyni, při ranní hygieně atd.). Stručný návod najdete třeba na Jídlo do tlapky.
A jak to vypadá u nás doma?
Mezi kuchyňským koutem a obývacím pokojem vznikl takový malý domeček a v něm stoleček a na stolečku knihovnička 😉 Stolečku a židličkám LÄTT jsme uřízli nohy, aby výška od podlahy nebyla víc jak 15 cm. Za stolečkem jsem nalepila pomocí washi pásky obrys domu a do něj jako okénko jedno zrcadlo LOST o velikosti 30 x 30 centimetrů. Pod stolečkem je malý šedý kobereček HAMPEN. Na něm vznikla malá knihovnička pro Minipedii ze stojanu na talíře NYPLOCKAD (ale lze využít i OSTBIT). Jako barevnou dekoraci jsem přikoupila také nalepovací věšáčky LOSJÖN. Samozřejmě tahle sestava je zbytečná, dokud vaše dítě neumí sedět a ještě lépe i stát.
[irp]
Sebík zatím nemá vyloženě svůj pokojíček, byť jeho základy už byly položeny, než se narodil. V rámci bytu má však svoje zákoutí, kde vždycky najde něco zajímavého. Kromě ložnice, která je výhradě určená ke spánku, si může hrát a pohybovat se víceméně všude. Svoje místečka najde v různých knihovnách, policích i televizním stolku… Nejvíc ho ale baví práce v jeho „kanceláři“, tam tráví přes den nejvíce času.
Yasperovo koutek
A jedna taková specialitka pro majitele zvířecích mazlíčků. Momentálně učíme Sebíka, který zkoumá opravdu všechno, co kde potká, že některá místa jsou zkrátka tabu a že NE je opravdu důležité slovo, které je třeba učit děti co nejdříve. Náš Yasper přišel s prvními krůčky Sebastiána v podstatě o své teritorium, a tak je potřeba, aby cítil, že má své vlastní místo minimálně co se jídla týká. Sebíkovi jsme proto na zeď nalepili Yasperovy fotky a kdykoliv se k miskách s lákavým obsahem blíží, vysvětlujeme mu, proč by je měl nechat na pokoji a komu vlastně patří. Černobílé omyvatelné prostírání je LJUDA.
Je důležité zmínit, že hračky (pomůcky) by měly být pravidelně obměňovány, aby se děti nenudily a měly vždy dostatek nových podnětů. Nepamatují si (do určitého věku), že ta nová hračka je vlastně ta z minulého týdne 😉
Příště si můžeme ukázat, jaké montessori poklady seženete třeba v Lidlu.
Něco málo z historie
Maria Montessori, byla první italská lékařka a také objevitelka nového vzdělávacího směru nejen pro malé děti (montessori jako takové není omezeno věkem). Svůj neobvyklý přístup založila na pozorování dětí. Ve své teorii srovnává tradiční „dospělácký“ způsob vzdělávání, který je založen na paměti a reprodukci zapamatovaných informací, a montessori vzdělávání, které se opírá o aktivitu dětí. Děti si svobodně volí vlastní tempo v prostředí, které poskytuje dostatek správných podnětů. Dospělý v montessori funguje jako podpora, která připravuje vhodné prostředí.
Video, které v krátkosti vysvětluje, čím se montessori odlišuje od běžných metod vzdělávání najdete zde Montessori v kostce. Film a dokument o Montessori můžete shlédnout také zde Maria Montessoriová (2007) a Maria Montessori – průkopnice školní výuky a bojovnice za ženská práva.
Zdroj informací a obrázků: www.montessoricr.cz, www.montessori.cz, www.zijememontessori.cz, belleandbeaumontessori.blogspot.cz, www.ikea.com, Tajuplné dětství (Maria Montessori)
4 Comment