Kam vyrazit

Amsterdam

O hlavním městě Nizozemska se říká, že patří mezi nejkouzelnější místa na světě. Je to takové klišé, které si ale každý potvrdí hned, jak na území města o rozloze 220 km² a počtem obyvatel přes 800000 vstoupí.

Jelikož nemám v plánu opisovat žádné turistické průvodce, bude tento článek spíš jen takovou stručnou reportáží a vlastním cestopisem.

Amsterdam Centraal

Jde o hlavní nádraží, tedy jeden z nejdůležitějších železničních uzlů celé země a také stanici metra a tramvají. Dostanete se sem rovnou z letiště Schiphol, které leží asi 15 km od samotného centra. Kromě jízdenky na cestu vlakem z letiště na nádraží si určitě kupte také pár celodenních jízdenek na dopravu od společnosti GVB, a to nejlépe v automatech k tomu určených. Pokud máte ubytování mimo hlavní centrum jako my, budete jízdenky využívat v podstatě každý den, abyste se někam dostali. Nepočítejte s jízdou na černo, protože k vlakům, metru i do tramvaje se dostanete jedině přes turnikety.

Nemo a Het Scheepvaartmuseum

Pomineme-li to, že jsme se z nádraží vydali ihned pro rychlý oběd, zvolili jsme možnost podívat se k vědeckému muzeu Nemo, které leží v přístavu hned vedle Námořnického muzea, u kterého najdete také repliku plachetnice z 18. století a další historické lodě.

Náměstí Dam

Na náměstí najdete Královský palác (Koninklijk Paleis Amsterdam or Paleis op de Dam), původní radnici ze 17. století, která již dávnou neslouží jako sídlo úředníků a nyní je přístupná veřejnosti jako historická památka. Hned po pravé straně Královského paláce uvidíte jeden z mnoha kostelů a druhý nejstarší mezi nimi Nový kostel (De Nieuwe Kerk), kde dochází ke korunovaci králů a svatbám členů královské rodiny. A konečně naproti Královskému paláci stojí Národní památník (National Monument), postavený po druhé světové válce na památku obětí.

Grachty

Cesty skrz město vedou v podstatě téměř vždy podél nějakého kanálu. Nemá cenu je jmenovat, my jsme se podél jednoho vydali k jednomu ze známých mostů Magere Brug. Jde o zvedací most ze dřeva přes řeku Amstel, který se stal ikonou pro výrobu pohlednic.

magere

Begijnhof

Jako správní turisté jsme zaboha nemohli najít skryté dveře do Begijnhofu, které vedou z uličky Spui, v jehož srdci panuje na rozdíl od zbytku města opravdu božský klid. Ne nadarmo toto místo vzniklo jako útočiště pro neprovdané věřící ženy, které se starali o chudé a nemocné.

10556510_10204395464708463_6127213703591158632_n

Sarphatipark

Z poklidného Begijnhofu jsme se vydali směrem k jednomu z parků, kde lidé polehávají na krásně zelném trávníku či lavičkách nebo projíždí na kole stezkami, vedoucími skrz park.

Hausbóty

Kromě toho, že se při procházkách městem díváte lidem přímo do oken a za nimi vidíte jejich běžný život i způsob bydlení, najdete v grachtech také nespočitatelné množství obytných lodí, které zde kotví, jako kdyby se jednalo o na pevných základech stojících domy.

10568822_10204395479108823_2395836444493218572_n

Hortus Botanicus

Jste-li fanoušky přírodních krás, určitě navštivte zdejší zoologickou či botanickou zahradu. My jsme se vydali pouze do té botanické, ale strávili jsme zde v údivu několik dlouhých hodin, i když venku nebylo zrovna vlídno.

10610752_10204395493949194_7559311131211259237_n

Heineken Experience

Jak už samotný název napovídá, bude to mít něco společného s pivem. Jedná vlastně o takové zážitkové muzeum, místo, kde se dozvíte něco o historii světoznámého piva, ale zároveň budete mít možnost ho také ochutnat. Projdete si tady historii pivovaru a zjistíte něco o výrobě zlatavého moku, abyste nakonec žetonky z náramku, který jste dostali místo vstupenky, vyměnili za čerstvě natočenou sklenici piva (nebo dvě).

Amsterdam ArenA

Ještě jsem se nezmínila o ubytování, které jsme v Amsteradu měli. To proto, že se jednalo o velice přátelský hotel, jehož tři hvězdy se v Čechách nevyrovnají ani pěti. Moderní stavba, z nichž výhled nebyl sice nic moc, ale servis byl naprosto bezkonkurenční, stojí nedaleko fotbalového stadionu, jež je domovem pro známý fotbalový tým Ajax Amsterdam. Pro fanoušky je samozřejmě aréna za odpovídající vstupné připravena k nahlédnutí.

Marken

Na sladkovodním jezeře Markermeer, které se nachází v centru země, se nachází poloostrov Marken. Než se dostanete k majáku Het Paard, což byl samozřejmě i náš cíl, projdete malebnou vesničkou, kde stojí dřevěná obydlí zelené, šedé či černé barvy.

A to by bylo asi ve velké zkratce všechno, protože Amsterdam je místo, kde se i po dvacáté budete cítit skvěle a bude vás bavit křižovat město a jeho okolí. Amsterdam je plný známých bicyklů, dávejte tak pozor na cestu, cyklista zde má totiž absolutní přednost, i když jí nemá. Za zmínku samozřejmě také stojí Anne Frank Huis, tedy známá adresa, která sloužila známé židovské rodině jako úkryt. Pokud se budete chtít podívat dovnitř, doporučuji rezervační systém na internetu, protože na blind se dovnitř nedostanete (pokud tedy nemáte rádi několikahodinové fronty).

Z cesty do Amsterdamu jsem si samozřejmě dovezla také jeden suvenýr v místním jazyce.

1 Comment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..