Děti Knihomol Recenze a tipy

Dětská knihovnička: Co číst nejmenším

Pojď, budu ti  číst je motto, které je spojeno s projektem Celé Česko čte dětem. Pokud jste o něm ještě neslyšeli, pak Vám ráda ve zkratce přiblížím, čeho se týká a co je jeho hlavním cílem.

Jak už název sám napovídá, smyslem celé kampaně je čtení. Čtení dětem. Od těch nejmenších, po ty největší. Čtení v tomto případě funguje jako pojítko mezi rodičem a dítětem. Čas strávený společně rozvíjí pevné pouto mezi námi a našimi dětmi a zároveň podporuje jejich psychický vývoj. Naplňuje jejich emoční potřeby, od útlého věku napomáhá rozvíjet slovní zásobu i samostatné myšlení.

Jakožto fanoušek psaného slova bylo od počátku jasné, že budu chtít vést Sebastiána podobným směrem. Nenuceně, hravou formou. Občas mu čteme O králíčkovi, který by chtěl usnout nebo Malého prince (moje oblíbená). Až bude trochu starší, určitě si bude rád prohlížet některé encyklopedie, o kterých jsem psala již v článku Na vzdělání není nikdy brzy.

Teď je ale ve věku, kdy ač nerozumí, vnímá  a hltá každé slovo. Sleduje pohyb našich rtů a jazyka, zkoumá gesta a pečlivě naslouchá. Toho je třeba využít, byť je na pár minut denně. Představím vám proto tři knihy, ve kterých najdete inspiraci pro ty nejmenší. Ne všechna říkadla jsou mi sympatická, ale většinu z nich využijete při různých příležitostech od koupání a přebalování až po uspávání.

Říkadla a hry pro nejmenší

Knížka menšího formátu je rozdělena na tři části, ve kterých najdete i tipy pro vás samotné. Klasiku zde zastupují říkadla „Paci, paci, pacičky“ nebo „Vařila myšička kašičku“ pro ty nejmenší děti, ale také kratší příběhy nebo motorické a logické hry pro děti staršího věku.

 

pictureprovider

Ukázky z knihy od Vladimíry Gebhartové, kterou ilustrovala Magda Rémišová, z nakladatelství portál najdete zde:

dětská

Nejkrásnější česká říkadla

Nádherně ilustrovaná kniha je sice určená dětem od dvou let, ale náš Sebík miluje už nyní „Běží liška k táboru“ nebo „Byla jedna babka“.

large

Ukázky z knihy, kterou ilustrovala Ladislava Pechová, z nakladatelství Fragment najdete zde:

dětská 2

Jedna dvě, Honza jde

Opět kniha, kterou provází roztomilé ilustrace stejně jako předchozí titul. Taktéž určená dětem od dvou let, ale věřím, že i vy (stejně jako my) si v ní najdete ta svá oblíbená říkadla a rozpočítadla.

121720

Ukázky z knihy, kterou ilustrovala Ladislava Pechová, z nakladatelství Fragment najdete zde:

dětská 3

Zdroj informací a obrázků: celeceskoctedetem.cz, obchod.portal.cz, www.bux.cz, www.arara.cz 

1 Comment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..