Děti Knihomol Montessori Recenze a tipy Rodiče

(Dětská) knihovnička: Včely a stromy podle Piotra Sochy

Už před časem jsem začala nakupovat nejrůznější knihy, i když vím, že do nich Sebík doroste až za několik let. Ale mít je už nyní v knihovně je jako vlastnit poklad. A o dílech polského ilustrátora Piotra Sochy to platí několikanásobně.

Včely a stromy podle Piotra Sochy

Tyhle dvě úžasné, velkoformátové knihy pořídíte za pár stovek. Troufám si však tvrdit, že najdete těžko něco povedenějšího, alespoň tedy z toho vizuálního hlediska. Těším se, až si je budeme jednou se Sebíkem prohlížet a on bude stejně fascinován jako já nyní.

Včely

Jako první vyšla v roce 2017 kniha Včely. Na první pohled možná nezajímavé téma, ale jakmile otevřete knihu s typickou ilustrací včelaře s velkým nosem, pohltí vás svět medu naprosto spolehlivě.

Včely a stromy podle Piotra Sochy

Proč jsou vlastně včely tak vzácné? Na světe se objevily ještě v dobách, kdy ho obývali dinosauři, a nejstarší dochované tělíčko včely bylo po dlouhou dobu ukryto v jantaru, než ho objevili američtí vědci.

V této knize se dozvíte něco o jejich anatomii i nejdůležitější činnosti – opylování rostlin. Zjistíte, že brtník není medvěd, ale člověk, který se staral, aby z dutin stromů nikdo nekradl med. Prohlédnete si, jak vypadá včelí úl zevnitř, a co musí nosit včelař, aby byla práce s včelstvem bezpečná. Nechybí ani kapitola, jak vzniká med a další včelí produkty. A na závěr autoři nezapomněli ani na důležité shrnutí, co dělat, když vás včela bodne, a co na takové štípnutí pruhovaným hmyzem pomáhá. Podle receptu můžete zkusit upéct i medovník…

Tělo včely
Opylování
Brtnictví
Z čeho se skládá úl
Práce včelaře
Jak vzniká med a další včelí produkty
Bodnutí

Stromy

V roce 2018 vyšla další, neméně povedená kniha o stromech. Tohle téma je mi a nejspíš i vám o dost bližší, přesto mě mrzí, že jsem v knize nenašla třeba kapitolu o výrobě papíru.

Včely a stromy podle Piotra Sochy

Kniha začíná nádhernými ilustracemi stromů, jejich listů i kořenů. Na jedné dvoustraně procestujete všechna roční období a připomenete si, jakými barvami může příroda hrát. Zjistíte, kolik živočichů se stromy krmí a kteří je obývají. Seznámíte se s dřevorubcem a všemi jeho nástroji, které při práci se dřevem používá. Podle vzoru si můžete vyrobit vlastní rodokmen nebo se ponořit do biblických příběhů s Adamem a Evou.

Listy
Čtvero ročních období
Jedlíci stromů
Dřevorubec a jeho práce
Rodokmen
Stromy v různých náboženstvích

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..