Děti Montessori Na stolečku

Na stolečku: Fyzika pro nejmenší

Možná si říkáte, že začínat s fyzikou u takhle malých dětí je předčasné. Ale asi byste se divili, kolik hraček vlastně na základě fyzikálních zákonů může fungovat. Auto na setrvačník nebo káča, stínové divadlo, šlapání na kole, skákání na trampolíně…. To všechno a mnohem víc je obyčejná fyzika v běžném životě. Moc mě těší, že jsme si mohli taky udělat stoleček, kde si pár lekcí z fyziky ukážeme. Fyzika může být zábava i pro nejmenší děti!

Balanční hračky

Ruku v ruce s ozubenými kolečky jde i další malá lekce fyziky. Rovnováha. Co to je vlastně je? Slovy učebnice fyziky se jedná o dvě stejně velké síly opačného směru, které působí současně na těleso v jedné přímce, a tím pádem jsou v rovnováze. Aby tomu rozuměly i děti: Věž z kostek musíte postavit tak, že nespadne…

plan toys postav zoo balancni hracka fyzika

Existuje spousta balančních her. Máme doma třeba balanční želvičku s barevnými válečky, ale pro větší děti určitě doporučujeme Postav si ZOO od naší oblíbené značky Plan Toys. Úkolem je postavit pro zvířátka domeček. A možností, jak to udělat, je několik. Samozřejmě nesmí spadnout, ještě než se zvířátka vůbec do svých pokojíčků dostanou. Klasická balanční hra na rozvoj motoriky a logického myšlení.

plan toys postav zoo balancni hracka

Optické klamy

Optické klamy by vás asi v souvislosti s dětmi nenapadly, ale měli jsme možnost vyzkoušet si tuto sadu od Djeca a bylo to super. Sebastiána už do malička baví skládat na podložky magnety, což je první úkol v sadě Kinoptik.

kinoptik garden optika fyzika

A pak už jen stačí vzít do ruky připravenou optickou kartu a zkusit obrázky rozpohybovat. Nejlepší efekt pro malé děti bude asi poletování hmyzu. Děti milují tvořit nové světy, jejich představivost nezná mezí.

https://youtu.be/kPEZIwbzWrk

Ozubená kolečka

Deska je připravena pro 7 ozubených koleček. Každé má v převodu své místo, které je barevně odlišeno. Cílem je, aby děti kolečka umístily, kam patří, a pomocí kličky na tom největším vyzkoušely, zda se jim soukolí podařilo správně sestavit. Tato sestava je od Goki a najdete ji pod názvem Roztoč mě – hra s ozubenými kolečky.

goki ozubena kola fyzika

goki ozubena kola

Je několik možností, jak strojek sestavit. Vůbec nemusíte používat všechna kolečka. A navíc, téměř všechna kolečka vypadají z každé strany jinak. A jak zjistíte, že jste ozubená kolečka sestavili správně a budou se všechna točit? Stačí nasadit to největší kolečko s kličkou a otočit doleva nebo doprava.

goki ozubena kola

Kde nejčastěji najdeme ozubená kolečka? V hodinách s hodinkách. Bez převodů ozubených koleček mnohdy miniaturních rozměrů bychom nevěděli, kolik je hodin. Kolečka v nich otáčejí dvěma ručičkami tak, že minutová je dvanáctkrát rychlejší než hodinová.

Dárek pro čtenáře!

Ve spolupráci s partnerem knihy Na stolečku a naším oblíbeným obchodem MontessoriHracky.cz jsme pro vás nachystali slevu na celý váš nákup! To je super, co myslíte? Sleva v celkové výši 7 % platí do 31. 7. 2018 a můžete jí uplatnit na jakékoliv produkty. Stačí zadat kód LITTLEKATEGKI7.

1 Comment

  1. Hrozně se těším až tohle budu kupovat naší princezně, ta má ale zatím 3 týdny ♥

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..