Děti Montessori Na stolečku Recenze a tipy

Na stolečku: Velikonoce

Velikonoce se u nás doma příliš neslaví. Když jsme byli malí, tak se tradičně barvily vajíčka a kluci chodili šupat. V dospělosti jsme od těchto zvyků upustili a návrat k nim nás čeká až Sebastián trochu povyroste.

To ale nic nemění na tom, že jsme se snažili trochu svátečně a tématicky vyladit náš stoleček. Hlavní roli hrála stejně zvířátka! Věřte nebo ne, je to opravdu univerzální hračka.

Tak co jsme si to vlastně připravili? 

Beránek

Beránka jsem letos taky nepekla, ale jednoho i s celou rodinou jsme na stolečku přeci jen měli. Ovce je jedno ze zvířat (po koze Mééé), které Sebík většinou pozná.  

Jinak tedy beránek jako symbol má samozřejmě hlavně náboženský původ (většinou jako oběť). Beránek byl také obřadní pokrm, jen se neví, zda šlo o maso nebo sladké pečivo, jak ho známe na Velikonoce dnes.

A co u vás, pokakal vás beránek?

Ale aby toho nebylo málo, přišel k nám ještě jeden speciální beránek. Dřevěný a navlékací od Plan Toys. Ona je to teda prý ovce, ale když byly ty Velikonoce… Tahle roztomilá hračka učí děti základní barvy. Je totiž třeba navlékat na korálky kroužky přesně tak, jak jsou na nich namalované barevné kruhy. Sebíka hodně baví ovečka bez těla, ale už mu jí málem sežral Yasper. 

Hračky z dílny Plan Toys jsou vzhledem ke své kvalitě téměř nesmrtelné. Předpokládám, že je po nás podědí minimálně Laurinka. 

O hračkách Plan Toys je známo, že jejich výrobce používá lepidlo bez formaldehydů a barvy na vodní bázi, které jsou bezpečné. Obaly a tištěné materiály  jsou z recyklovaného papíru. Hračky mají certifikát FSC (pro ekologicky šetrné, sociálně prospěšné a ekonomicky životaschopné obhospodařování lesů) a ISO 9001 (pro vysokou kvalitu produktů) a 14001 (management životního prostředí).

Zajíček

Králíček nebo zajíček, chcete-li, je dost zajímavý velikonoční symbol. Už v Bibli je oblíbený pro svou moudrost, skromnost a pokoru.  Věděli jste, že zajíc nemá oční víčka? Z toho zas pramení symbolika zmrtvýchvstání. Dnes je zajíček ten, kdo schovává vejce.

Vajíčka

Taky tu byli slepička, kohoutek a jejich kuřátka. A ještě něco navíc, na co jsem se opravdu těšila. Byla dřív slepice nebo vejce? Je to cyklus vývoje od vajíčka až po slepičku. Nejdřív snese slípka vajíčko, z toho se vylíhne malé kuřátko, které roste, až je z něj slepička nebo kohoutek. Tenhle a další úžasné cykly (třeba motýlí nebo fazolový) je od Safari Ltd., od kterých máme už třeba lidi. Svou velikostí nejsou tyto maketky vhodné úplně pro nejmenší (hraní bez dozoru), ale k vyprávění (nejen vědeckých) příběhů jsou jako dělané.

A jak je to s vajíčky? Ta byla egyptským symbolem rovnodennosti. Nejstarší kraslice je prý více než 2000 let stará. Tradiční barvy byly vždy červená, zelená, žlutá, hnědá a modrá. A to hlavně proto, že lze tyto barvy získat z přírodních zdrojů –  červená řepa, špenát, kurkuma, cibulové slupky, červené zelí.

Všechny tyto (nejen) velikonoční hračky a mnoho jiného najdete v internetovém obchodě

logo feedo

Zakupte si také naši knihu Na stolečku, ať máte nápady vždy po ruce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..