Děti Rodiče Zdraví

Očkování a prevence vedlejších účinků

V minulosti jste si mohli přečíst něco málo o mém pohledu na očkování. Celkem nic se na tom nezměnilo, ale přišel čas převzít zodpovědnost a dojít si pro pigárko.

To bych nebyla já, abych nechala věci jen tak plynout. Z těch malinkých, právě očkovaných miminek mi bylo v čekárně našeho pediatra vždycky hrozně úzko. I proto jsem očkování odsouvala na dobu, kdy už se o to své miminko nebudu tak úzkostlivě bát. Už to totiž miminko moc není. 

Předpokladem pro očkování byl skvělý zdravotní stav. Sebík byl dva týdny po svých horečkách, žádná nudle ani kašel. Původně jsem to chtěla ještě odložit na podzim, ale po dohodě s doktorkou jsme období častých viróz raději vyloučili. 

Prevence

Tři dny před očkováním jsme nasadili a dny tři dny po něm ještě užívali čínskou medicínu a homeopatika. Speciální směs asijských bylin se v určeném množství (podle věku) několik minut vaří a poté podává po celý den. U nás stačilo nalít do čaje. K tomu jsme přidali homeopatika. Pět kuliček Thuya occidentalis 9CH, která se doporučuje při každém očkování, a stejné množství Phosphorus 9CH, který je vhodný při hexavakcíně. Pokud se ptáte, jak dostat do tak malého dítěte kuličky homeopatik, pak mám jednoduchou odpověď. Na lžičku trochu vody, nasypat kuličky, nabídnout dítěti. Vždyť jsou to jen takové malé bonbónky.

Pokud vás homeopatie zajímá více, zde ke stažení brožura Homeopatie v pediatrii od MUDr. Kateřiny Formánkové a MUDr. Miriam Kabelkové.

Očkování

Trvala jsem také na tom, že v rámci očkování využijeme schéma 2+1. Tedy dvě základní dávky s odstupem dvou měsíců a jedna posilující dávka zhruba za rok. Je to schéma, kterým je očkována asi polovina evropské dětské populace (zejména ve skandinávských zemích). Schéma je v České republice schváleno a menší počet dávek nemá vliv na účinnost očkovacího séra. Tato informace se rodičům z nepochopitelného důvodu vyhýbá. Možná mají pocit, že čím více dávek, tím více je dítě chráněno. Možná v tom bude vliv doktorů a důsledek jejich smluv s farmaceutickými společnostmi.

Navíc máte na výběr další alternativy ke známé hexavakcíně Infarix hexa². Hexacima a Pediacel. Hexacima obsahuje proti Pediacelu navíc látku proti hepatitidě typu B. Nechali jsme tedy naočkovat Hexacimou³, která obsahuje také jiné množství tolik diskutovaného hliníku¹ a která je samozřejmě plně hrazena zdravotní pojišťovnou. 

Následky

Díky veškerým preventivním opatřením jsem si byla jistá, že jsme udělali vše pro to, abychom Sebastiána na očkování připravili. Věřili jsme, že nás nečekají žádné negativní důsledky. Jediným následkem očkování (kromě náplasti na stehýnku) byla spavost. Sebastián „odpadl“ asi 15 minut po očkování. Odpoledne už byl ale zas jako rybička.

Jen pro informaci, za normální reakci na očkování se považuje teplota do 38,5 stupňů, otok v místě vpichu (ne větší než 5 cm), mrzutost, únava, spavost, a to vše v délce trvání do 2 dnů. Vše nad rámec by měli rodiče hlásit pediatrům a ti pak na Státní ústav pro kontrolu léčiv. Přehled možných nežádoucích účinků po očkování zde.

V rámci druhé dávky budeme aplikovat shodný postup a doufat, že se nám poštěstí stejný hladký průběh jako nyní.


¹ Některé vakcíny (např. Hexacima) obsahují hydroxid hlinitý, zatímco jiné (např. Pediacel) fosforečnan hlinitý. I když obě hlinité soli, jsou ve vodě prakticky nerozpustné, fosforečnan hlinitý vykazuje ve svalu významně vyšší rozpustnost v intersticiálních tekutinách než hydroxid hlinitý, což v součtu s jeho molekulární hmotností vede k o něco nižšímu množství v jedné dávce vakcíny. Ve svalu se ho totiž rozpustí minimálně dvakrát víc než hydroxidu hlinitého. (Zdroj: www.vakciny.net)

² Příbalový leták Hexacima

³ Srovnání Infarix Hexa a Hexacima

Pro další informace využijte strýčka Googla (a zejména odborné weby), který toho ví mnohem více nežli já 😉

2 Comment

  1. Bylo by zajímavé, kde jste se dostala k té směsi bylin čínské medicíny. Jistě by to mnoho čtenářů zajímalo. Nebo to, že neuvádíte detaily je proto, že to bylo ordinováno někým na míru?

    1. Dobrý den Martine, každá taková bylinná směs by měla být připravena individuálně. Složení bylinek bylo určeno lékařem čínské medicíny. Bylinky v kombinaci s homeopatiky jsme užívali pouze v případě 3 dávek hexacimy, při MMR měl syn již pouze homeopatika. Všechna očkování zvládl bez jakéhokoliv problému, určitě tedy doporučuji 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..