Babyfood Děti V kuchyni

Nákupy: Do spíže/duben 2017

Návštěvy obchůdků (z)dravé výživy. První dojem takový o ničem. Nevíte, co koupit, jak se z toho vaří a zdá se vám to drahé. Podruhé už se osmělíte a koupíte běžné suroviny v lepší kvalitě. Třetí a další návštěvu si přijdete jako profík. Kupujete všechno možné a teprve doma z toho vymýšlíte recepty. 

My máme v okolí minimálně tři takové obchody, které mají opravdu rozsáhlý sortiment a nikdy odtud neodcházím s prázdnou. Tedy pokud nejde o peněženku. Paradoxně ale zjistíte, že ony suroviny vlastně vůbec nejsou tak drahé, jak vypadají. Většinu z nich totiž nebudete potřebovat každý den. A některé slouží zas jako doplněk do běžně připravovaných jídel.

Při svých návštěvách kupuji zcela pravidelně jedno či vícedruhové kaše a kukuřičné křupky pro Sebíka a Flapjack pro sebe na cestu.

Pohanková kaše

38 Kč/250 g

Čistá pohanka v instantní úpravě, kterou stačí jen přelít teplou vodou nebo ještě lépe (rostlinným) mlékem. Já přidávám banán nebo přisladím rýžovým sirupem. Hodí se, pokud nemáte čas na přípravu klasické kaše dlouhým vařením ingrediencí.

Vločky

amarant (37 Kč/250 g), quinoa (73 Kč/250 g)

Samozřejmě, čím více úpravami projde surovina, tím méně v ní zbyde z hlediska vyživové hodnoty. Třeba takové ovesné vločky se vyrábí tak, že se zrno obilniny musí napřed oloupat, zpařit, usušit a nakrájet na plátky a ještě vyválet. Obdobně se takto vyrábí všechny ostatní druhy. Existují dokonce domácí vločkovače!

Quinoové vločky a quinoa obecně jsou takový malý zázrak, který můžeme v přírodě (bohužel ne české) najít jako merlík chilský. Obsahuje všechny aminokyseliny, čímž se stává významným zdrojem bílkovin. Najdete v ní vitamíny B a E, vápník, hořčík, fosfor, nenasycené mastné kyseliny a kyselinu listovou. 

Amarantové vločky, tedy amarant (laskavec) má podobně vlastnosti jako quinoa. Navíc obsahuje vitamín C, draslík a železo. 

Quinoové i amarantové vločky se dají skvěle použít do polévek, skvěle si rozumí s jakoukoliv zeleninou a dokonce i s masovým vývarem.

Těstoviny

29 Kč/300 g

Pro menší děti jsou vhodné spíše bezvaječné s bezlepkové těstoviny. Tyto jsou rýžové s cizrnou. Bohužel Sebastián nemá problém s chutí, nýbrž s konzistencí. Lehce slizké těstoviny musím mixovat, do ruky je buď nevezme nebo s odporem odhazuje. Naposledy jsem zkusili přidat těstoviny do domácí rajské omáčky.

Flapjack

35 Kč/ks

A konečně již zmiňovaný Flapjack, svačinka pro maminku. Na těchto tyčinkách je super, že nahradí jedno jídlo. Takže si je pravidelně kupuji na cestu z nákupu nebo když jdeme se Sebíkem ven.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..