Děti Rodiče

Sedmnáct: Jo!

Sedmnáctý měsíc se točil kolem jo. To je totiž slovo, které Sebastián používá moc rád. Ještě umí nově taky haooo nebo něco v tom smyslu. Takže často volá tátovi do práce. A když jsem pryč já, píše mi z tátova telefonu esemesky.

sedmnáct

Dost oblíbené je i mňam. Když je doma dost ovoce, chleba a mozzarelly, nepotřebuje Sebík nic dalšího. Sýry všeho druhu upřednostňuje před masem. Asi bude po mamince. Borůvky a ostružiny sní v jakémkoliv množství a chodí je krást k sousedům pravidelně na zahradu. Najdi Sebíka… 

S létem také přišlo období nejoblíbenějších předmětů. Absolutním hitem se stal batůžek. Když jde ven po svých, musí ho prostě mít s sebou. Možná už bych měla konečně vyplnit tu cedulku jménem a telefonem na rodiče, kdyby se rozhodl vydat sám na nějaký výlet.

Průser teprve nastal ve chvíli, kdy se Sebastián zaměřil na klíček. Bohužel pozná, když mu předložíme fake a kdy pravé klíče od bytu nebo auta. Zpravidla je pak dost dlouho hledáme. Klíče používá pro odemykání cizích schránek, ale nedávno přišel se zlepšovákem, že by se to dalo využít taky na šroubování (nebo spíš rozebírání).

Velkou trojku doplňuje baaa, jelikož pracovní stroje patří mezi nové oblíbence. Dost zábavy zajistí taky postávání na ulici, když jsou v práci popeláři. To vám těch 20 minut uteče, ani nevíte.

Určitě bych měla zmínit pár zajímavých míst, která jsme se Sebastiánem navštívili. Prvně jsme byli na Prague Pride (vloni bylo moc horko, předloni jsem byla čerstvě těhotná a bylo mi dost blivno). Nebyl v průvodu jediné dítě, nicméně sklízel úspěch a má i nějaké foto s hvězdami dne.

Byli jsme i na letišti. Konečně. Letadla zajímají asi všechny děti v jeho věku, takže to musíme obrátit ve svůj prospěch. Podporujeme všechno, u čeho vydrží alespoň 10 minut v klidu a co je bezpečné pro něj i pro jeho okolí.

Taky jsme byli v muzeu. Tam to byla pecka! Až bude Sebík větší, strávíme tam zřejmě celé dny, pro děti je tohle místo doslova ráj.

Sebastián se tento měsíc také zdokonaluje. Zejména výtvarná činnost je velice v kurzu. Zatím kreslí po omyvatelném povrchu, až se přesune na jiné svislé plochy, bude to v pytli. Nevíte, čím se dá odstranit přírodní fialová barva z borůvek z bílé zdi? Sebík tvořil u sousedů…

Ale snaží se zdokonalovat i v jiných směrech. Kromě „toaletní“ výchovy dále trénujeme stolování – Sebík už dokáže jíst jako člověk, což znamená, že Yasper má zas v bříšku místo na své vlastní jídlo. Když už jsme u toho psa, velice oblíbená hra je dělení se o misku s vodou, kdy Sebastián používá vlastní hrnek, do kterého si nabere a následně z něj pije. Když to rozlije, způsobně si to po sobě také utře. A vůbec se teď o Yaspera hezky stará. Dokonce si dojde s odměrkou do barelu, nabere granule a ty mu pak vysype. Protože má Yasper dvě odměrky, v mezičase si dojde pro další a pak počká, než dojí, a nasype mu druhou.

Aby se vám to nezdálo příliš růžové, máme problém! Klíče už jsem zmiňovala výše, ale další vrásky nám dělá zubní hygiena. Sebastián strká kartáček všude kromě vlastní pusy. Například s ním čistí odpad. Nebo ho používá místo hřebenu. Občas ho jen hodí do pračky. Nějaká rada, jak vyčistit tak malému dítěti zuby? Kromě násilí, to asi přijde na řadu tak nebo tak. A taky ty záchvaty vzteku?! Ale to je asi v tomhle věku prý normální.

Další milníkové články si můžete přečíst ZDE.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..