Recenze a tipy Rodiče Zdraví

Pro (budoucí) hrdiny zero waste: Kuchutěrky

Nebudu vám lhát, že doma peru v sodě a Sebík nosí jen látkovky (tohle si sama trochu ospravedlňuji tím, že já sama používám kalíšek). Jsou věci, na které si přicházím relativně pozdě… Přiznám se, že dlouhou dobu to byla otázka peněz. Prostě mi přišlo, že žít „lépe“ stojí víc a zatíží to pokladnu naší domácnosti.

Když jsem pro Míšu tvořila její internetový obchůdek, došlo mi, že přestože nemusí člověk žít stoprocentně zero waste. Ale může se i tak chovat zodpovědně ke světu, kde žije. Trochu fráze. A trochu dost se mi to nedařilo dodržovat.

Chlebovka

Tak jsem si pořídila chlebovku. Když se totiž zaměříte na to, z čeho je vyrobená, bude plesnivějícímu chlebu konec. A že jsme ho doma měli… Len je totiž antibakteriální materiál.

zero waste chlebovka

Sáček

Když jsem si jela pro další Míšiny povedené kousky, dostala jsem jako dárek i tenhle nemikrotenový pytlíček, do kterého můžu nakupovat ovoce a zeleninu. Docela zajímavé šetření provedla nedávno sama Míša přímo v obchodě, kdy svůj pytlíček přišla zvážit.

Zvážili jsme mikrotenové sáčky (2 g) a námi používané síťky (12 g) a prázdné je nacenili cenou papriky za kilogram (59,90 Kč) tj. o kolik zdražují nákup zeleniny, když vážíme s nimi. Mikrotén o 12 haléřů, síťka o 72 haléřů.

Pokud budete vážit ovoce a zeleninu, která to umožňuje, bez igelitového pytlíku, nákup se neprodraží o nic. Všechno si to pak můžete odnést ve vlastním pytlíčku a nálepky s cenou nalepit dočasně na něj. Když si každý druh ovoce i zeleniny dáme do samostatného sáčku a zvážíme, každá taková surovina bude dražší o 10 haléřů. A to jsou jednoduché počty. Já v průměru nakupuji 5 – 10 druhů, každý takový nákup se mi může prodražit i o korunu. A korunka ke korunce… Sama už dlouho nakupuji zeleninu bez igelitu, pokud to jde, i když pokladní na to stále koukají podivně. Taky si nosím látkové tašky, kam nákup poté uložím. I když už mají obchody v podstatě povinnost prodávat jen papírové nákupní tašky, proč hromadit i ty.

zero waste síťka

Kuchutěrka

Naposledy jsem přivezla Míše bavlněné látkové pleny po Sebíkovi. Umí totiž šít i z přinesených materiálů. A já jsem si moc přála našít kuchyňské multifunkční utěrky (jak by řekl můj manžel, několik hader). Jsou to opakovaně použitelné utěrky o rozměru cca 20 x 24 cm, které díky „plenkovým“ vlastnostem skvěle sají a rychle schnou. Co si od nich slibuji? Že nebudu muset kupovat ty podivné čtvercové houbové utěrky, které po pár použitích dost nevábně voní. Nevěřte tomu, že péct je 2 minuty v mikrovlnce pomůže 😀 A taky že omezíme i množství denně spotřebovaných papírových utěrek a možná vlhčených ubrousků. Hlavně se nebudu být s tím otřít i pusu Sebíkovi. Jedna plenková utěrka (kuchutěrka) slouží až 3 dny a pak šup s ní do prádla. Vyzkoušeno!

zero waste kuchutěrka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..