Není to tak dlouho, co jsem zahlédla opakující se doporučení navštívit s dětmi Národní zemědělské muzeum v Praze. Bylo jasné, že se tam musíme podívat taky. A rozhodně to doporučuji i vám, byla to bomba.
V muzeu je ještě několik expozic v přípravě, nicméně už nyní je jasné, na koho se toto skvělé místo zaměřilo. Pro děti je to totiž doslova ráj, a to nevím, jaká superlativa bych použila, pokud by byl Sebík ve věku, kdy by mohl plnit všechny připravené úkoly. Za rodinné vstupné ve výši 200 Kč tady můžete strávit celý den.
Jede traktor
V suterénu je připravena expozice traktorů přímo pro nejmenší děti. Najdou tu totiž několik traktorů a odrážedel a pro ně připravenou dráhu.
Větší zvědavci se mohou nechat vyfotit na některých z vystavených traktorů, z nichž většina je stará něco kolem 100 let.
V koutku určeném pro malé umělce si mohou děti vyzkoušet, jak fungují ozubená kolečka, kterých najdete v traktorech dost velké množství.
V tomto patře naleznete také dojící trenažér, což není nic jiného než replika kravičky v životní velikosti s vemínky, kterou si můžete zkusit podojit.
Velká škoda, že přilehlý dvorek s živými zvířaty byl zrovna v rekonstrukci, ale možná dobře, třeba bychom se možná ani do dalších pater nedostali.
Rybářství a myslivost
O dvě patra výše jsou další dvě zajímavé expozice. A to zejména pro ty, kteří se chtějí něco dozvědět. Jak už jsem zmiňovala, muzeum cílí především na děti, a tak se nemusíte bát, že by se zde nudili. V expozici plné ryb se dozvíte něco o tom, jak se napouští rybníky, jak se provádí výlov ryb nebo jací živočichové žijí poblíž vodních toků.
Nechybí ani akvária s živými rybami a také možnost pro děti chytit si dřevěnou rybičku na udičku.
Ale protože se jedná o muzeum, měli byste se zde něco dozvědět. V tunelu jsou připravené otvory, za kterými se schovává třeba žížala, krtek nebo škeble.
A vůbec ve všech patrech najdete mnoho úkolů, hádanek, interaktivních tabulí a všech možných vychytávek.
V místnosti o myslivost najdete tmavý les se siluetami zvířat v životní velikosti. Každé z nich si můžete také pohladit a přesvědčit se, jak jemnou či hrubou mají srst. Sebík s tatínkem se trochu zasekli u plápolajícího ohně, který založil jakýsi pravěký muž.
Co zas okouzlilo mě, byla určitě laboratoř ticha. Dokud si nestoupnete do bílého kruhu, zřejmě nepochopíte, čím může být místo plné páry, větříku a zelených rostlin zajímavé. Ticho totiž léčí!
Voda v krajině
Expozice o vodě byla pro Sebíka asi nejméně zábavnou, začal se tady trochu vztekat, a tak jsme zde strávili nejméně času. Je to místo, kde se nedá hrát, ale bude zajímat už spíše školáky. Navazuje na něj přímo tzv. objevovna (studovna, badatelna).
Živá zahrada
Na závěr jsme vystoupali až do 4. patra, kde byste správně měli strávit pouhých 10 minut. Jde o vyhlídkovou terasu s trávníkem, včelím úlem a naprosto ojedinělým výhledem na celou Prahu.
Pokud jste dočetli až sem, nezapomeňte nový poznatek proměnit také v návštěvu samotného muzea! Je to místo, kam se schováte před parným létem i tuhou zimou.
1 Comment