Děti Knihomol Recenze a tipy Rodiče Zaujalo nás

(Nejen) dětská knihovnička: Cesta na svět

Jsem už prostě taková. Knihovničku plním knihami, které se hodí pro různý dětský věk. V tuto chvíli tam je možné najít čtení pro nejmenší i pro dospělé. Zkrátka a dobře, až se Sebastián bude jednou stěhovat z domova, bude potřebovat hodně banánovek. Knihy jsou věčné, ty nejlepší neztrácejí léty vůbec žádnou hodnotu. Naopak může jejich cena vzrůst. Tak snad je nebude používat jako zarážku na dveře nebo s nimi topit.

Na výstavě Designéři dětem, o které jste si už mohli něco přečíst, jsem narazila na knihu Cesta na svět. Ve svém článku o výstavě jsem psala, že se nám nebude zřejmě hodit. To bylo myšleno ve smyslu pořizování dalších dětí. Ale když jsem pak měla možnost si knihu znovu prohlédnout, zjistila jsem, že zvídavé otázky má asi každé dítě bez ohledu na to, zda má nebo nemá sourozence.

Cesta na svět

Knihu menšího formátu o 120 stranách vydalo nakladatelství Labyrint v edici knih pro děti Raketa. Podílely se na ní Jana H. Hoffstädter a Petra Lukovicsová (ilustrace), do češtiny pak přeložil Ondřej Kavalír.

Také vás pokaždé přivádí do rozpaků zvědavé dotazy dětí, jak vlastně přišly na svět? Tato publikace nabízí citlivě podané a pravdivé odpovědi, navíc v zábavné a srozumitelné formě. Cílem autorek je nabídnout rodičům a dětem knížku ke společnému čtení, aby mohli snadněji mluvit o věcech, o kterých možná není vždy snadné vyprávět. Příběhem čtenáře provází malý předškolák, který zjišťuje, jak přišel na svět on a jakým způsobem se brzy narodí i jeho očekávaný sourozenec. Chce vědět, co dělají miminka v bříšku, jak se tam vlastně dostala a proč jsou tam tak dlouho, kdy vylezou ven a proč i tatínkové nemohou mít děti a proč a jak to a ono… a máma s tátou trpělivě vysvětlují a kreslí… a malý Eda vypráví dětem, co už ví… Výsledkem je jedinečná publikace, která otevřeně, ale zároveň laskavě odpovídá na zvědavé otázky. Čtivě napsaná a bohatě ilustrovaná kniha, na jejímž obsahu se jako odborní garanti podílela také psycholožka a gynekoložka, je určena pro malé školáky i předškoláky. Zkrátka pro všechny děti, které se začnou ptát, jak přišly na svět. (Zdroj: Labyrint)

V knize nenajdete žádné barevné obrázky nebo fotografie, texty provází pouze černobílé kresby, které zdůrazňuje občas pouze barevný papír. Právě absence barvy má ve vyobrazování toho zásadního důležitou roli. Nic nepřikresluje, neodvádí pozornost a hlavně díky kontrastu zaujme.

Když jsem byla malá, dostala jsem knihu o severské rodině, která očekávala příchod třetího dítěte. Dlouhou dobu to byla moje nejoblíbenější kniha. Z vlastní zkušenosti tedy myslím, že tohle téma začne dříve či později velmi zajímat každé dítě. 

Pokud se Sebastián začne vyptávat, určitě budu vděčná za každou pomůcku, díky které ty pro něj záhadné otázky rozluštíme.

Co je to ten sex?

Až se zeptá, proč on má pindíka a maminka ne nebo jak přišel na svět, vezmu do ruky tuhle knihu. Je skvělé, že celá je psaná z pohledu malého chlapce Edy, ale klidně to může být Sebastián nebo Jonáš.

[irp]

Kromě toho, že se věnuje potřebné teorii…

…nezapomíná ani na menšiny, svobodné matky či adoptované děti.

Tahle kniha dětem nic netají, je tedy pouze na rodičích, co odkryjí a jak daleko zajdu do doby, než si děti budou moci její obsah přečíst samy.

1 Comment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..