Děti Zdraví

Bjúty (a zdravotní) koutek: To nej pro Sebastiána

 Už od Sebastiánova narození jsem se snažila používat jakoukoliv kosmetiku co nejméně. Obecně nechápu „preventivní“ mazání proti opruzeninám. Absenci užívání čisté vody. Hanobení klasické přírodní medicíny. A tak dále. Když jsem byla miminko (a později můj bratr), používala se u nás dětská kosmetika s pasáčkem ovcí na obalu. Tahle kosmetika existuje dodnes, ale bohužel český trh pro ni nenašel místo.  Zde je náš bjůty koutek.

Nenaolejuje-li to Jůlie…

Kategorie olejíčků je hodně důležitá. A trochu překvapivá. A tajemná. 

Olej z malinových peciček byste asi těžko odhalili. Sama jsem jej před narozením Sebíka neznala, ale v tomto ohledu jsem dala na radu zkušených. Používá se místo opalovacího krému, protože má vysoký obsah vitamínu E (a tím pádem také vysoký UV faktor). Ale lze ho používat k ošetření kůže třeba při ekzémech. Není to takový ten „kokosák“ na všechno, ale právě proto má to své jedinečné zastoupení.

Další v řadě je „kouzelný“ olejíček. Bohužel, jeho obsah zůstane už navždycky tajemstvím, můžeme jen hádat. Půjčujeme si ho už dlouho vždy, když Sebíka trápí bříško. Jeho kouzlo spočívá v tom, že se nedlouho po jeho aplikaci Sebíkovi vždycky ulevilo. Spolehlivě. Alternativu hledejte případně mezi olejíčky s obsahem kmínu či fenyklu. 

Třetí olejíček je známý Jakoubek. Používá se na růst prvních zoubků a na rozdíl od těch umělých gelů se aplikuje zvnějšku. Když se Sebík šťourá v puse, namažu mu čelisti zleva doprava. 

bjůty koutek

Báb rýbu

Dokud nepotká vaše dítě klasická rýma, netušíte, jakým může být taková odsávačka vysvobozením. Není to samozřejmě příjemné, vysavač hučí, potomek i vy máte pocit, že je půlka mozku pryč. Ale jakmile jsou švihadla venku, je to úleva.

Časté odsávání ale dokáže dost podráždit nosní sliznici. K tomu je dobré používat kapky třeba z mořské vody a s aloe vera. Nudle pak jdou líp ven a nos netrpí. 

A pak nezbytný sirup a čípky na horečku s bolest, které se dají mezi sebou střídat i po 3 hodinách.


Při kašli se snažím nutit co nejvíce tekutin, což podporuje vykašlávání. Takže vaříme různé bylinné čaje (průduškový nebo na imunitu*). Když už sirup, tak asi břečťanový Prospan, jelikož ty jitrocelové obsahují buď cukr nebo umělá sladidla. A taky je dobré mazat psí sádlo nebo nějakou jeho obdobu.

*Čaj na imunitu by pro malé děti do 6 let neměl obsahovat mátu.

Pro prdel(ku)

Jak už jste se mohli dočíst, praktikovali jsme nějakou dobu docela úspěšně bezplenkovou metodu, resp. jsme se snažili, aby se Sebík vyprazdňoval co nejvíce mimo plenku. Díky tomu nikdy netrpěl na opruzeniny. 

Vystřídali jsme hodně značek plen, s ohledem i bez ohledu na značku či cenu. S parfemací i bez. Ekonomické i ekologické. Nakonec jsme se po odbočce vrátili k Bella Happy. Průměrná cena, normální kvalita, ale za mě maximální spokojenost. Sebík po nich nikdy neměl problém a vždy mu skvěle seděla velikost. 

Pokud to není možné, používáme místo vody neparfemované ubrousky Penaten. Ten pasáček ovcí. Jsou bez barviv a alkoholu, nepění, nemastí a jsou vlhké tak akorát. 

Stejná značka má u nás zastoupení v případě, že se nějaká opruzenina vyskytne. Obsahuje klasicky zinek, ale také lanolin (proto ta ovce) a pantenol. 

Mazání

Indulona a Labello nejsou tak úplně Sebíkovo, ale v jeho šuplíčku je mám pro časté používání já. Co se ale týká mazání obličeje, to patří mezi jeho oblíbené činnosti. Jelení lůj si nechá namazat bez problému, stejně jako krém do zimy. V obchodě hledejte vždy jen ty, které neobsahují vodu!

V kočárku vozím ještě klasické papírové kapesníčky a desinfekční gel.

Existuje samozřejmě mnoho vhodných a lepších přípravků, uvádím však ty, které s úspěchem (zejména z hlediska aplikace) a ohledem na nízký věk používáme nejčastěji. Klidně napište své tipy!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..