Knihomol V kuchyni

Čtení pro dospělé: Svojtkoviny do kuchyně

Jestli to nevíte, tak teď to zjistíte. Svojtkoviny, to nejsou jen ty veleznáme Minipedie pro děti. Ale třeba taky kuchařky. Tři z nich jsme mohli prolistovat a samozřejmě z nich něco uvařit. Já jsem vybrala ty, ze kterých bude určitě možné čerpat i v receptech pro Sebastiána. Na víkend jsme hostili kamarádku z Brna, a tak přišla zásilka s knihami opravdu v pravou chvíli. Z každé kuchařky jsme uvařilo jeden recept. 

Všechny mají podtitul „kuchyně“ a obsahují kapitoly snídaně, obědy a svačiny, hlavní jídla (nevím, jaký je přesně rozdíl mezi obědem a hlavním chodem), dezerty a pečivo. Každá kuchařka má docela přehledný obsah a můžete hledat recepty podle použitých surovin, což já v kuchařkách vyžaduji. 

Bezlepková kuchyně

Jak už název napovídá, v této kuchařce se s lepkem nepočítá. Všechny recepty jsou tak vhodné i pro celiaky, nicméně pokud žádné potíže spojené se zažíváním nemáte, bezlepková kuchyně by měla být pro vás pouze zpestření. V úvodu kuchařky najdete informace, proč se stravovat bezlepkově a jaké jsou příznaky nesnášenlivost lepku. Najdete zde i stručný přehled toho, v čem najdete lepek nebo co může být lepkem takzvaně kontaminováno (v průběhu zpracování a skladování). Dozvíte se, co lepek naopak neobsahuje a jak je to s ovesnými vločkami. Nechybí ani informace o xanthanové a guarové gumě, která se často využívá při bezlepkovém pečení.

bezlepková kuchyně

Byly časy, kdy mi vaření quinoy opravdu nevonělo. Ale tahle chilská surovina patří mezi ty, kterým prostě musíte přijít na chuť. Často ji přidávám do různých polévek nebo salátů.

V bezlepkové kuchařce jsme našli recept na quinoovou kaši. Měla být sice s mangem, ale lednice plná sezónních jahod naznačovala něco jiného. A tak jsme quinou uvařili v kokosovém mléce, osladili trochou rýžového sirupu a ozdobili jahodami a borůvkami. Vznikla tak výživná snídaně vhodná pro všechny hladové strávníky. 

Sugar-Free kuchyně 

Další v pořadí byla kuchařka, v níž se vaří bez cukru. Ideální zdroj inspirace pro dětská jídla, kde by se měla sůl a cukr dost omezovat. Proto úvod kuchařky zahrnuje také informace o tom, jaký je vlastně původ cukru a za čím se cukr může skrývat. Překvapí vás možná i informace, že kdo se stravuje víceméně bez cukru, dokáže lépe využívat potraviny bohaté na bílkoviny a tuky. S touhle kuchařkou nečekejte, že to bude bez cukru nuda. Přirozeně sladká umí být totiž i leckterá zelenina. 

sugar-free kuchyně

Začíná léto, v létě vařím rychlá a jednoduchá jídla. A k těm patří rozhodně polévky všeho druhu. Jíst polévky mě naučila zejména maminka, a tak se snažím tenhle zvyk připomínat občas i doma. Z kuchařky jsme vybrali batátovou polévku. Spolu se sladkými brambory v ní vyniká čerstvý zázvor, kari a kokosové mléko. Je to opravdu lahůdka!

Přirozeně zdravá kuchyně 

Jak se objeví někde v názvu „zdravá“, je to podezřelé. Tato kuchařka však dokládá opak. Zdravé může být i chutné. Mohou to být dokonce jídla, která znáte, jen jste si neuměli představit, že je lze udělat jinak a lépe. Jíst přirozeně totiž neznamená, že musíte počítat nebo snad omezovat počet kalorií. Ve své podstatě je to velice jednoduché. Jezte dostatek všeho, ale nenakupujte bezmyšlenkovitě. Při nákupu masa a ryb chtějte znát původ, tuky a oleje volte za studena lisované, ovoce a zeleninu kupujte na farmářských trzích nebo je alespoň pořádně očistěte a omyjte, než je budete konzumovat. V případě cukru volte raději ten, který je co nejméně rafinovaný, nebo zkuste nějaké alternativy (třeba datle).

přirozeně zdravá kuchyně

Třeba taková pizza. To není jen vrstva salámu a sýra, jak to známe z klasické pizzerie. Dokonce i to těsto lze udělat jinak. Pizza, kterou jsme celou na posezení snědli, byla z celozrnného těsta a se zeleninou. Místo čerstvých rajčat na vrch jsme z nich udělali sugo s čerstvou bazalkou a místo kozího sýra doplnila pizzu mozzarella. Nečekaně dobré.

My a svojtkoviny v kuchyni

A teď nějaké to shrnutí. Kuchařky vás rozhodně zlákají na krásný design. Každý recept doplňují celobarevné fotky jídel a přehledný seznam surovin. Zde je moje první výtka. Recepty jsou převzaté, najdete v nich tedy ne úplně běžné suroviny (např. samokypřící mouku), ale s tím si každý šikovný kuchař jednoduše poradí. Co je už horší, tím je lehce krkolomný překlad a sem tam nějaká chybka. Ale za sebe mohu říct, že i s tím se dá pracovat. Často mám recepty pouze pro inspiraci, a tak potřebné suroviny nakonec měním v dané jídlo tak nějak podle sebe. Čímž chci říct, že vlastně nikdy nečtu postup úplně podrobně. Takže někoho může překlad rušit a někdo si toho nemusí ani všimnout. Na závěr tak mohu svědomitě potvrdit, že série těchto kuchařem předčí, a to nejen svou cenou, mnoho jiných, které mají velkou reklamu a jsou prezentovány známými jmény.

Tyto knihy a mnoho dalších můžete zakoupit v Nakladatelství Svojtka & Co.

1 Comment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..