Blíží se den D. Nebo spíš RD. To znamená, že mi za pár měsíců skončí mateřská dovolená a začíná dovolená rodičovská. Jak už jsem říkala (a všechny mámy mi dají určitě za pravdu), nejde ani tak o volno, ale o zaměstnání, kde jsou běžné celodenní směny a maká se i o svátcích. Prostě maminky si nemůžou vzít dovolenou (část I a část II) a musí být v pohotovosti, kdykoliv je potřeba. Z vlastní zkušenosti však musím konstatovat, že například kolem šesté hodiny ranní dělám, že jsem neviditelná a hluchá (ale tatínek mě bez problému vždycky nahradí).
S blížícím se dnem RD nastává tak trochu krize. Finanční. Dosud jsem totiž pobírala od mého šéfa, co ještě neumí ani mluvit, potažmo od státu, docela slušnou částku. Jelikož jsem se rozhodla, že svému synovi věnuji celé tři roky, nezbylo mi než se smířit taky s faktem, že moje nová odměna za jeho péči bude nyní již pouze třetinová. Ještě že máme doma toho manažéra.
Ale nic není jen tak, abych dostala alespoň na tu třetinu, bylo třeba navštívit hned dvě instituce. Dopředu jsem doufala, že to bude bolet míň jak trhání osmičky a přinese to větší úspěch, než čekání na pošťáka, co vždycky úplně náhodou zapomene zazvonit.
Z internetu jsem si stáhla potřebné formuláře a jako první jsem zamířila na okresní správu sociálního zabezpečení. Jako já si myslím, že jsem docela bystrá holka, ale než jsem vypátrala, kam se mám vydat, chvilku mi to trvalo. To asi to mlíko na mozku. Tady mi potvrdili (moc „příjemná“ paní), že pobírám peněžitou pomoc v mateřství. Jak honosný název.
Cestou z OSSZ, kde nemají bezbariérový přístup (oujé), jsem zjistila, že přepravit se o prázdninách nízkopodlažní tramvají, je tak trochu bojovka. Asi jako chytání žlutého Pikachu.
Nakonec mi chytrá aplikace poradila, jak se teleportovat do dalšího úřadu, který sídlí zase v jiné části Prahy. OSSZ dle sídla zaměstnavatele, ÚP dle bydliště, aby se v tom prase vyznalo. Na úřadě po letech objevili elektronický číselný systém, ale ty velké linkované sešity měly něco do sebe. Sebík se najedl, poblil mě i okolí a přišli jsme na řadu. To byla zas maturita. Když si to zvolíte takhle, musíte přijít až za dva měsíce, když si to zvolíte takhle, tak Vám to zamítnou. Tak jsem to zvolila snad nakonec dobře.
Posledním úkolem bude ještě oznámit v práci, že to beze mě budou muset ještě nějakou dobu zvládnout a že si za odměnu za těch tvrdě odpracovaných šest let ještě vyberu po skončení mateřské dovolenou řádnou.
Takže jak na to stručně a jasně…
Mateřská dovolená
- nástup na mateřskou dovolenou je stanoven na 6 až 8 týdnů před termínem porodu, pokud ale porodíte předčasně, pak se mateřská dovolené o délce 28 týdnů (v případě 2 a více dětí o délce 37 týdnů) počítá od data předčasného porodu
- peněžitá pomoc v mateřství (PPM) je vlastně dávka nemocenského pojištění, kterou vyplácí okresní správa sociálního zabezpečení na základě potvrzení od gynekologa, které v případě, že jste zaměstnaná, odevzdáte na personálním oddělení zaměstnavatele, nebo pokud jste podnikatelkou, pak přímo na OSSZ
- nárok na PPM vzniká, pokud máte nemocenské pojištění (jste zaměstnané, v ochranné lhůtě, platíte si dobrovolně v rámci podnikání – vše minimálně 270 dní v rámci posledních 2 let)
- nárok na PPM nemáte, pokud jste nebyla nemocensky pojištění nebo jste byla (nezaměstnaná) studentka
- výše PPM se počítá z denního vyměřovacího základu (DVZ), tedy z průměrného denního výdělku za posledních 12 měsíců, resp. příjem za poslední rok děleno počtem kalendářních dní (průměrný denní příjem se dále redukuje podle přesně stanovených pravidel)
- PPM může pobírat i tatínek dítěte, nicméně na “mateřskou” dovolenou může nastoupit až ve chvíli, kdy bude vašemu potomkovi 7. týdnů (v podstatě po skončení šestinedělí)
- pokud vám chybí z nějakého důvodu práce (či peníze), začít pracovat můžete nejdřív po skončení šestinedělí, a to klidně u stejného zaměstnavatele na jiné pozici nebo jiného zaměstnavatele na jakékoliv pozici, výdělek není ničím omezen a nemá vliv na PPM
Jak si vypočítat výši mateřského příspěvku bez kalkulačky (informace jsou aktuální pro rok 2017)
- DVZ se v roce 2017 započítává do částky 942 Kč ze 100 %, od 942 Kč do 1 412 Kč z 60 % a od 1 412 Kč do 2 824 Kč z 30 %, nad 2 824 Kč se nepřihlíží (redukovaný vyměřovací základ)
- PPM na den je celkem 70 % z redukovaného denního vyměřovacího základu
- příklad: pokud je váš měsíční plat 25000 Kč, činí neredukovaný DVZ (plat x 12/365) 821,92 Kč, což spadá do první redukční hranice do 942 Kč (druhá a třetí redukční hranice činí 0 Kč), redukovaný DVZ (součet všech redukčních hranic) činí 821,92 Kč, z toho denní příspěvek na mateřské 575,34 Kč (70 % z částky 821,92 Kč) a měsíční (30 dní) PPM asi 17260 Kč
Rodičovská dovolená
- začíná po uplynutí mateřské dovolené (po 28 nebo 37 týdnech od nástupu nebo předčasného porodu)
- o rodičovský příspěvek se žádá na Úřadu práce (odbor státní sociální podpory) před koncem mateřské dovolené, také je třeba oznámit u zaměstnavatele zvolenou délku rodičovské dovolené
- pokud jste neměla nárok na PPM, lze čerpat pouze ve variantě na 4 roky (pokud je plátcem nemocenského pojištění tatínek, stačí pak doložit potvrzení od zaměstnavatele nebo OSSZ, abyste si mohla zvolit libovolnou délku rodičovské dovolené)
- v měsíci, kdy vám končí PPM a začíná RP, dostanete dávku (doplatek) RP pouze v případě, kdy je RP vyšší než PPM
- celková částka v rámci rodičovského příspěvku činí 220000 Kč a čerpat jej lze nejdéle do 4 let věku dítěte
- maximální výše měsíčního RP je stanovena na částku 11500 Kč
- v případě, že očekáváte dalšího potomka, nepočítejte s tím, že vám bude náležet nárok na rodičovský příspěvek za první dítě i PPM na druhé dítě, je tedy dobré si co nejdříve změnit výši RP, abyste z celkové částky stihla vybrat co nejvíce (rozdíl propadá státu a není vyplácen)
Nevybraná dovolená
Pokud vám zbyly před nástupem na mateřskou dovolenou nějaké volné dny, máte nárok si je vybrat před nebo po skončení mateřské dovolené, čímž si přilepšíte o nějakou tu korunu za čerpanou dovolenou.
Sleva na dani na dítě
Daňová sleva činí na 1 dítě 1117 Kč (13404 Kč ročně), na druhé dítě 1617 Kč a na třetí a každé další 2017 Kč. Pokud je dítě zdravotně postižené, je poskytována dvojnásobná daňová úleva. Tuto slevu si můžete (zpravidla to dělá tatínek) uplatňovat až do věku 26 let dítěte, které studuje nebo má nějaké zdravotní omezení, při kterém nemůže studovat ani pracovat. Slevu nedostanete na dítě družky nebo druha, ale můžete ji uplatnit na dítě registrovaného partnera nebo partnerky.