Babyfood

Recepty od Sebastiána: 7. měsíc

Není to tak dávno, co jste si mohli přečíst, jaké dobrůtky ochutnal Sebastián v rámci prvního měsíce příkrmů. Všechny ingredience včetně receptů jste mohli najít v článku Recepty od Sebastiána: 6. měsíc. Čas nám ale trochu pokročil a s ním přibyla i nějaká zelenina a ovoce v jídelníčku.

V rámci 7. měsíce Sebík stále neochutnal lepek ani maso, zatím pouze zvýšil (dvojnásobně) objem svých porcí. Od listopadu bych ráda zkusila právě lepek a poté také maso. Zároveň se chystám přidat Sebastiánovi další porci „pevné“ stravy, a to k první večeři (druhá večeře zůstane mléčná, na uspání).

Sebík také pokročil ve své zvědavosti, nyní se již natahuje k příboru, zatím ho dostává ale jen na hraní, aby se seznámil s jeho tvarem a aby tak nějak přirozeně přišel na to, k čemu taková lžíce vlastně je. Učí se také pít ze svého prvního hrnečku a z termosky.

Co vaříme dobrého

Stále jsem neupustila od tradičního napařování a stále nemáme žádné speciální přístroje. Zatím si vystačíme a oběd máme do 30 minut připravený ke konzumaci.

Okurka

V kuchyni stále využíváme služeb šťavnaté okurky. Když je třeba, aby mi Sebík trochu „pomáhal“ při vaření, ukrojím mu tlustější kolečko okurky a nechám ho sát tekutinu nebo si s ní prostě hrát. Mám za to, že každé jídlo, které dostane do ruky, si musí prostě osahat a ochutnat.

Mrkev

V rámci receptur jsem mírně upustila od vaření z mrkve. Snažím se Sebíkovi nepodstrkovat přirozeně sladká jídla, protože o to snazší je pak děti naučit jíst. Je ale důležité, aby poznal celé spektrum chutí. Mrkev zařazujeme nyní velmi zřídka.

Dýně

O co méně využíváme mrkve, o to více přidáváme dýni. Je také sladší, ale je to sezónní zelenina plná vlákniny, kterou Sebík ke správnému trávení potřebuje. Samozřejmě obsahuje také vitamíny a prvky, bez kterých se člověk zkrátka neobejde.

Fenykl

Do jídelníčku jsme nově také zařadili fenykl. Já osobně jeho typicky anýzovou chuť i vůni úplně nemusím, ale v dětském jídelníčku má fenykl nezastupitelnou roli. Sebík sice na prdíky netrpí, ale právě fenykl je považován za jednu z nejúčinnější léčivých rostlin s pozitivním vlivem nejen na trávení. Jeho účinky jsem se rozhodla také vyzkoušet v souvislosti se Sebíkovo lehkou rýmou a pokašláváním, protože fenykl umí tlumit i kašel. A maminky by ho měly pít a konzumovat také, protože zvyšuje tvorbu mateřského mléka.

Kukuřice

Minule jste se také mohli dozvědět, že Sebík dostává občas do ruky kukuřičnou křupku. Nebyl tedy důvod, proč nezařadit kukuřici také do běžného jídelníčku. S kukuřicí se popasoval dobře, žádný břichabol a nestrávené zbytky jdou pěkně z těla ven.

Červená řepa a petržel

Červenou řepu jsem poprvé přidala do domácích placiček do ručičky a později také v rámci běžného oběda. A taky přišla na řadu petržel.

[irp]

Ovoce

Kromě jablka jsme zkusili už také hrušku a banán, obojí na velmi malé kousíčky. Z ruky mu to stále hodně klouže. Když mám pocit, že by to chtělo nějakou svačinku, trochu to rozmačkám vidličkou a podávám na lžičce. Sebastián je šikulka, nenechá ani soustíčko a všechno si nacpe vždycky do bříška.

Ostatní

Stále podáváme kukuřičné křupky, ty Sebíka moc baví a moc mu chutnají. Jí tak rychle, až ho někdy podezírám, jestli se nedělí s Yasperem, ale opravdu to celé spořádá sám. 

V rámci zeleninových příkrmů a večerních kaší jsme taky začali přidávat pohankovou nebo kukuřičnou krupici (či kombinaci). Jsou to suroviny stále bez lepku a hezky doplní ovoce i zeleninu a navíc zasytí.

Jednou už jsme zařadili také žloutek (celé vejce se nedoporučuje), který jsem použila do placiček. Nikam nespěcháme. Ale toho už jste si asi všimli.

Voda

K jídlu podáváme občas také vodu, v chladnějším počasí jsme ale přešli na teplý čaj. Zprvu jsem chtěla vařit hlavně jednodruhový, ale nakonec pije bylinnou směs určenou přímo pro děti od 4. měsíce, která obsahuje i šípek (zdroj vitamínu C), fenykl a heřmánek (na dobré trávení) a jablko s mrkví (na chuť).

Klikněte pro zobrazení receptů

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..